Motivatsioon ja ideed tulevad… raamatutest!

Vabandame hilinenud postituse pärast, avaldame Lea eelmise nädala artikli. See nädal on projektile “tööotsija päevik” viimane. Kõik autorid võtavad oma kogemuse blogijana kokku!

Kui küsida: „Kelleks sa tahad saada?“, siis tuleb mulle esimesena pähe: „Ma tahan saada õnnelikuks.“ Tegelikult on õnn ju meeleseisund. Vinguja leiab alati põhjust vingumiseks. „Siis kui saan maasikad rohitud, teen endale külma jäätee, istun võrkkiike ja olen õnnelik.“ „Kui saan pangalaenu makstud, lähen ümbermaailmareisile.“ Aga võrkkiige ümber on sääseparv ja ümbermaailmareis on pensionäri jaoks liiga kulukas ja raske.

CV Online karjäärinõustaja Ivika Born andis mulle juba mitu kuud tagasi ühe loetelu raamatutest, mida oma elus sihte seadvatel inimestel oleks soovitav lugeda.

Elada praeguses hetkes!
Esimesena võtsin sellest nimekirjast käsile Eckhart Tolle raamatu „Siin ja praegu: Kohaloleku jõud“. Kui inimesel on tema minevik, mille põhjal ta ennast näeb ja tema tulevik, kus ta tahaks ennast näha, siis see vahe, mis nende kahe vahel on, täidetakse tavaliselt hirmuga. Aga tegelikult ongi see vahe ainus reaalsuses eksisteeriv asi – praegune hetk.

Kui praegune hetk saab minevikuks, siis on see juba ebareaalseks muutunud, ainus, mis sellest jääb, on subjektiivne mälestus, mida me saame oma suhtumisega mõjutada. Sama käib tuleviku kohta.

Marcus Aureliuse tsitaatide lummuses!

Pärast Eckhart Tolle  raamatu läbilehitsemist leidsin Marcus Aureliuse tsitaadid teosest „Iseendale“. Teisel sajandil elanud keiser kirjutab: „Kui sind vaevab mõni väline asi, ei häiri sind mitte see asi ise, vaid sinu hinnang sellele. Ja sinu võimuses on sellest hinnangust kohe vabaneda.“

Ja veel: „Kurk on mõru – viska see minema! Teel on torkivad kibuvitsapõõsad – mine neist mööda! Sellest piisab. Ära küsi: „Miks on sellised asjad maailma loodud?““ Erakordselt hästi öeldud on ka: „Ära lase end kunagi tulevikust häirida. Sa lähed sellele vastu samade vaimurelvadega, millega end oleviku vastu kaitsed.“

Teos kõnetab siis, kui oled sõnumile vastuvõtlik
Kui Eckhart Tolle näol on tegu kaasaegse autoriga, siis Marcus Aureliuse tsitaadid, mille põhisõnum on üldjoontes sama mis Tollel, on sajandeid olemas ja kättesaadavad olnud. Miks ma neist varem midagi kuulnud polnud? Ilmselt olin. Marcus Aurelius on tuntud ja kindlasti ka kooliprogrammis. Aga iga teos kõnetabki meid alles siis, kui me sõnumile vastuvõtlikud oleme. Need tsitaadid tasub kohe veelkord üle lugeda. Ja seinale kleepida!

Lasteraamatuid ei saa alahinnata
Samast igikestvast püüdlusest kättesaamatu aga samas meie kandadel talluva õnne kohta pajatab ka Shel Silversteini imearmas lasteraamat „Helde puu“.

Raamat räägib väikesest poisist, kes kasvab üles õunapuu all mängides. Puu armastab teda ja tema puud. Aga kui ta kasvab, vajab ta muud, alguses annab puu talle oma viljad, et ta saaks raha, siis oksad, et ehitada maja, viimaks tüve, et ehitada laev, millega kaugele ära sõita. Väga vana ja õnnetu mehena tuleb poiss tagasi ja istub kännule…

Movitatsiooni ja mõtteid nii Coelholt kui Ellen Niidult!
Raamatute nimekirja võiksin veel pikalt jätkata. Lisaksin siia kindlasti Paulo Coelho „Alkeemiku“, mis on väga motiveeriv, kui oled edasimineku suuna juba valinud. Tove Janssoni „Muumitrolli“ lood on kõik väga lõõgastavad, minu lemmikud on „Hilja novembris“ ja „Muumipapa ja meri“.

Samuti võin soovitada Jostein Gaarderi raamatuid, alustuseks on hea „Apelsinitüdruk“ ja „Mängukaartide saladus“, meie igapäevaelu on samuti peente niitidega seotud põnevate ja salapäraste asjadega, mille pärast on mõtet meeled erksad hoida.

Minusugusele saavutusvajadusega emale on väga palju tuge pakkunud ka Ellen Niidu luuletused ja „Onu Ööbiku lood, need erakordselt andeka nelja lapse ema kirjutised on mäekõrguselt üle nii mõnestki kallihinnalisest lastekasvatusõpikust.

Lapsed kui eeskuju!

Mõni inimene näeb aastakümneid vaeva, et rajada endale maailma kõige kaunimat aeda, aga ta ise on võimeline selles aias nägema ainult lillepeenrasse siginenud umbrohtu.

Kui me oskaks rohkem elada nagu lapsed, leida väikestest asjadest rõõmu ja mitte hävitada seda mõttetu muretsemisega ja enesepiinamisega asjade pärast, mida meil vaja pole või mille muutmine pole meie võimuses, siis me oleksimegi õnnelikud. Seda on lihtne öelda, aga raske teha.

Advertisements

4 kommentaari

  1. Marcus Aureliuse “Iseendale” on eesti keeles tervikuna täiesti olemas, ei ole mingit põhjust pudiga piirduda.

  2. Õige! Aga ma pole lihtsalt seda lugenud veel tervikuna.

  3. Viimase l6igu juurde sobib h2sti viidata ka Alliksaare luuletust “Veendumus”. T6eliselt 2rgitav mu meelest – minu enda elu moto!

  4. Võtsin riiulist raamatu ja lugesin selle luuletuse üle. Väga hea. Kõige parem oli veel see, et just selle luuletuse juures oli raamatu vahel üks pisitilluke vanaaegne mängukaart: jokker. See oli seal nii kaua olnud, et muster oli raamatulehtedele hakanud.

    Ma arvan, et Gaarder polnud oma raamatut kaardipakijokkereid koguvast mehest veel kirjutanudki, kui see pisike narr juba selle luuletuse juurde raamatu vahele torgati.

    Naljakas.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: