10 artiklit kriisist, mis mind mõjutanud!

Seekordses postituses reastan ma kümnest enda jaoks tähtsast meedias ilmunud artiklit, kus räägitakse üleüldisest töötusest ning probleemidest. Lisan ka omapoolse kommentaari, miks just need lood mulle mõjusid.

1.    Töötus ajas mehe tänavale teenistust otsima. Gerly Nugis, 5. juuli 2010
Selles loos on süüdlased nii inimene kui ka riik/linn. Mees võiks tõesti võtta tõsisemalt nõuandeid, mida tugiisik ütleb, aga kui sul on kaks väikest last, kes tahavad süüa, riideid ja muid eluks vajalikke asju, pole sul võimalik päevast päeva käia kuskil umbses klassiruumis õppimas.

Inimene on ju tõsises hädas, kui tuleb kasutada nii ekstreemseid meetodeid,  aga mitte keegi ametnikest, kelle töö on selliseid probleeme lahendada, ei oska mitte ühtegi head lahendust välja pakkuda. Võibolla meedia ongi see viimane lahendus.

2.    Üliõpilane: mängisin töötukassas pool aastat lolli? Riina Kallas, Delfi Majandus 23. juuni 2010
Õnneks või kahjuks tehti mulle juba esimesel korral selgeks, et minul toetustele ning kursustele asja pole, sest õpin ülikoolis. Ma saan aru, et minul ei ole mõtet ennast koolitada keevitajaks või pikamaa autojuhiks, kuid kas tänu sellele, et õpin veel, ei ole ma suuteline kirjutama äriplaani ning panna oma ettevõte edukalt käima?

Ei tahaks alahinnata neid inimesi, kes käivad ettevõtluskoolitusel, aga palju neid äriplaane peale koolitusi tuleb? Kas võib väita, et kõigile on need koolitused kasuks tulnud?

3.    Veskimägi: tööd ju on, kuid töötutel puuduvad vastavad oskused. Toimetas Karoliina Vasli 31.05.2010
Mujal maailmas on nii, et kui puuduvad vastava kvalifikatsiooniga inimesed, koolitab tööandja töötaja välja. Kust tulevad noorte inimeste kogemused, kes on alles koolipingist tulnud? Heaks töötajaks ei sünnita, vaid arenetakse.

Kui Härra Veskimägi arvab, et eestlane on loll ja saamatu siis palun, Poola, Bulgaaria, Rumeeni kuulub ka EU-sse, ning sealt kindlasti leiab väheste nõudmistega korraliku spetsialisti.

4.   Tööpuudus kõrge, töötajat leida aga raske. Toimetas Marge Sillaots 19.05.2010
ASi Kodumaja juhatuse esimees Lembit Lump ütleb, et 80-90 protsenti inimestest, kes kontorisse kohale tuleb, on sellised, kellega ei teki motivatsiooni töövestlust pidada, mistõttu ei saa tema sõnul rääkida tööjõu puudusest, vaid kvaliteetse oskustööjõu puudusest, kirjutab Äripäev.

Mina küsin sellise jutu järel, et mis kvaliteediga on siis need buumiaegsed palkmajad ehitatud, kui inimesed ei vasta nõudmistele praegusel ajal, kuigi oskustega käsi peaks just praegu rohkem olema. Esimehe sõnul on aeg-ajalt kadunud ka inimeste reaalsustaju palganumbrit küsides, kui ankeeti on palgasummaks kirjutatud 25 000 krooni, mis praeguses olukorras on selgelt liiga palju.

Usun, et koer on maetud siia. 25 000 on küll tõesti väga palju makstud, kuid kui soovitakse spetsialistidele maksta 9000 krooni brutos, siis on ju täiesti selge, et tööle tulevad ainult väheste kogemustega või äsja kooli lõpetanud inimesed.

5.    Marje Josing: hinnad tänavu ei tõuse, töötus kasvab. Toimetas Karoliina Vasli 02.01.2010
Josing optimistlik: tööturul on toimunud murrang. Toimetas Kristin Aasma 17.05.2010
Umbes viie kuuga on jutt muutunud. Töötus väheneb ja hinnad tõusevad. Vähemalt töötute arvu kasvamise ARVAMISEGA, on konjunktuuriinstituut pihta saanud.

6.    Prisma koondas palgakärpele vastu seisnud usaldusisiku Tuuli Aug. 30. juuni 2010
See artikkel kirjeldabki selgelt uut töölepingu seadust. Kui töötaja ei ole rahul, võib tööandja su ilma igasuguse selgituseta koondada ning juba samal päeval kedagi uut samale kohale palgata. Muidugi oleks tööandja võinud ka leppida väiksema palgaga, sest tööd vaevalt ta nii kiiresti leiab, aga kuna tegemist oli ametiühingu tegelasega, kes seisis palgakärpele vastu, siis tekib minu jaoks loole mõru maitse juurde.

7.    Kaarel Kilvits: kriis möödub, probleemid jäävad. 09.06.2010
Artikkel, mis annab üsna põhjaliku ülevaate kõikidest probleemidest, mis kriis eriti valusalt välja tõi.

8.    Heljo Pikhof: ikka vaesuses – nii töötuna kui ka tööl olles. Heljo Pikhof  21.06.2010
Lugeda soovitan teist lõiku, kus Heljo Pikhof räägib tõisest vaesusest. Tegelikult kummitab see probleem paljusid. Tööl käid, aga peale maksude maksmise, toidu ning mõne riideeseme ostmise midagi muud oma palgaga sa ei luba endale.

9.   Töökuulutus: töötuid jutule ei võeta. 08.06.2010
Hea näide absurdsetest töökuulutustest. Ka Eestis otsitakse koristajaid kahe kõrgharidusega ning viie võõrkeele oskusega.

10.    Üliõpilased pole ametlike töötute ridadesse teretulnud. Eesti Üliõpilaskondade Liit,  11.03.2010
Tundub, et üliõpilane on inimene, kes ei vaja sissetulekut elamiseks ning vanemad peavad heaga maksma, kui nad tahavad, et nende lapsed saaksid hea hariduse. Kahjuks kõigil isadel ja emadel pole selliseid võimalusi ning see 1315 krooni on ikka naljanumber küll.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: