Mida ma loen, et tööotsingud edeneks!

Pidev rahulolematuse tunne hinges annab tunnistust, et asjad pole nii nagu meile meeldiks ja midagi peaks ette võtma. Kui oma mõtetest ei piisa, siis pole mingi häbiasi abiks võtta teiste pakutud lahendusi ja mõtteid. Interneti ajastul on see lihtsam kui kunagi varem. Seda enam, et palju häid soovitusi on kirja pandud, ole aga ise aktiivne neid leidma ja kasutama.

Praegusel hetkel on aktuaalseks teemaks edukas tööotsimine. Tegelikult alustasin muudatuste läbiviimist töömaailmas iseendast – oma hoiakute, ootuste ja oskuste kokkusobitamisest hetkel valitseva tegelikkusega. Selge on see, et kõike üks inimene teada ei saa ja vahel on kasulikum ka ise mitte hakata jalgratast leiutama. 😉

Petta ei maksa end kujutelmaga, et esimene mõte on see kõige parem ja et lahendus tuleb kohe pähe. Tavaliselt on vaja ikka laiemalt pilti vaadata, teha kindlaks oma hetke positsioon ja suund, kuhu liigutakse. Järgnevalt teen lühikese ülevaate, millest mina alustasin liikumist peale koondamist.

Milline kirjandus appi võtta?
Nagu te isegi teate, siis viimastel aastatel on välja antud palju igasugu nõuanderaamatuid, selle õige ja kasuliku otsimise ja leidmisega  võib aga aega minna. Kui Sa oled huvitatud oma karjääri teadlikust planeerimisest, siis soovitaks töömaailma laiemalt uurida, mitte piirduda ajakirjanduses üllitatud lühiartiklitega.

Näiteks kui raamatukogude lehelt www.lugeja.ee teha otsing sõnaga karjäär, siis tuleb tohutu hulk vasteid. Pean ütlema, et palju on selles ilukirjandust. Osa raamatutest on aga mingi teise teema täienduseks, näiteks juhtimise ja personalipoliitika raamatutes on karjäärile pühendatud vaid mõned leheküljed või peatükk. Jälle võimalus ennast kergelt kurssi viia uue alaga või lihtsalt teadmisi saada.

Karjääriraamatud, mida ise olen lugenud?
Mulle meeldis Hirsch, W, Jackson, C „Edukas karjäär nädalaga“. See on küll aastal 1998 ilmunud, aga minu arust hästi kokkuvõtlikult esitatud soovitused ja samuti mõned abistavad testid.

Tiina Saare. „Karjääri keerdtrepp“ on lahe lugemine, pole mingi näpuviibutamine, et tehke nii või naa. Ometi saab nii mõnegi hea mõtte kaasa.

Saksakulm, T. „Teosta end. Karjääriõpetus“. Raamat sisaldab mitmeid teste, kes on nendest huvitatud. Leidsin, et see on rohkem noortele mõeldud, ent annab vastuseid ka oma karjääris pööret tegevale täiskasvanule.

Raskeim on esimene samm info leidmiseks
Kõige raskem on ilmselt teha see esimene samm vajaliku info leidmisel, kuna tihti pole selge eesmärk, mille poole püüelda või probleem pole endalegi selgelt formuleeritud. Selguse saamiseks tuleb hakata ikka lõngakera otsast harutama.

Kaks inspireerivat veebilehte
Netis on palju blogisid, kust võid leida esimese mõtte, millest edasi minna. Vaatan näiteks  www.inspiratsioon.ee, mis on hästi mitmekülgne ja tore blogi. Samuti võib mõttesuunda muuta www.mottetreening.ee, mida ma ise parasjagu läbi töötan, kui nii võib öelda. Hea võimalus ennast paremini tundma õppida.

Kummalisel kombel me arvame, et tunneme ennast, kes me oleme, aga suures osas on see mingile situatsioonile reageerimisel põhinev tundmine. Oma soovidest ja potentsiaalist pole me tihti teadlikud ning tallame aastaid üht ja sama rada.

Rajaleidja ja Kutsekoda
Soovitan ka järgnevaid veebilehti – www.rajaleidja.ee on nii noorele kui täiskasvanule mõeldud portaal. Võib juhtuda, et saad julgust hoopis eriala vahetada.
www.kutsekoda.ee on veebileht ametite kutsestandarditest ja seda kasutades on lihtsam püstitada endale karjääri planeerimisel eesmärke ja tead, millele peaks tähelepanu pöörama.

Kogu huvipakkuv materjal kokku!
Soovitan huvipakkuva materjali, mida netist leiad, kokku koguda nn sotsiaalsesse järjehoidjasse näiteks www.delicious.com. Siis on kindel, et leiad hiljem kohe info üles ja tegelikult satud sealt läbi teiste kasutajate uutele huvitavatele veebilehtedele, millest pole endal ehk halli aimugi.

Tahan lisada veel, et igasse infosse või materjali tuleks suhtuda ka väikese kriitikaga, eriti, mis puudutab välisautorite artikleid või muid teoseid. Arvestada tuleks kultuuriliste erinevuste ja sotsiaalsete tavadega. Kõike ei saa meie tööotsingu kavasse üle kanda.

Lõpetada tahan aga Buddha sõnadega „Kui palju pühasid sõnu sa ka loed, kui paljusid sa kõneled, mis head need teevad, kui sa nende järgi ei talita?“

Edu teile kõigile!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: