Registreeritud töötu peab palju küsima!

Töötukassaga on mul elus kahel korral olnud kokkupuuteid. Esimene kord nii umbes kaheksa aastat tagasi. Sellest ajast mäletan pikki järjekordi ja nõuet tõestada, et oled tööd käinud ettevõtetes küsimas. Ega täna see Töötukassaga suhtemine suurt erinev olegi. Järjekorrad on pikad, hoolimata 26+ konsultandist Tallinna kontoris.

Esimesel korral, kui end arvele läksin võtma, oli töötute arvu kasvu kõrghetk ja ootasin üle kolme tunni järjekorras, et konsultandi jutule pääseda. Mäletan, et järjekorrast loobumise mõtted käisid küll väga tihti peast läbi. Paljud ka loobusid, nagu järjekorra edenedes selgus.  Esimese hooga täitsin ära mitut varianti blankette, mis seal saalis saadaval oli, hiljem selgus, et vaja oli ainult üht.

Minus ja nagu hiljem teada sain ka teistes, tekitas segadust just selle õige blanketi leidmine. Võib olla sellepärast ka, et siis ei olnud veel selge, mis on töötuhüvitis ja mis töötutoetus ning millised paberid on vaja täita tingituna töölt „pääsemise“ põhjusest. Praegu on ka infolaud saalis, et saab vajadusel nõu küsida, aga tol korral oldi ainult registreerimisega ametis.

Konsulteeri “kogenumate” töötutega
Siit soovitus – enne Töötukassasse minemist räägi võimalusel mõne tuttavaga, kes on olnud varem seal arvel. Saad täpselt küsida, milliseid pabereid registreerimiseks vaja on. Koondamise puhul võta kindlasti kaasa tööandja poolt väljastatud tõend. Eeltöö tegemine hoiab aega kokku.

Kohtumine konsultandiga keskmiselt 5 minutit
Minul on iga kontakt konsultandiga viimase kümne kuu jooksul kestnud maksimaalselt viis minutit. Esitatakse stampküsimusi – millist tööd otsite, kuidas on tööotsingud läinud jne.

Siit soovitus, enne minekut Töötukassasse, tea, mida sa tahad. Sul on valida lihtsalt arvel olemise, töö leidmise/otsimise või koolituse saamise vahel. Vastavalt sellele ole ettevalmistatud, et kokku hoida enda aega.

Küsi suunamist karjäärinõustaja juurde
Töösoovi puhul on keeruline koheselt vastata siis, kui sul puudub konkreetne eriala, nt juuksur, kokk vms. Kindlasti soovitan küsida suunamist karjäärinõustaja juurde. Ise ma seal ei käinud ja ei pakutud ka, aga olles ise mujal karjäärinõustamisega kokku puutunud, julgen soovitada. Käisin ka töötute infotunnis, kus räägiti millistest allikatest võiks tööd otsida ning koolitustest. Minu jaoks oli see puhas ajaraiskamine.

Koolituste süsteem on jäik
Rahul ei ole ma koolituste süsteemiga. Koolitused on täiend- ja ümberõppe vormis. Ma ei teagi, kas üldse ümberõpet läbi viiakse, vähemalt minu tuttavale öeldi ümberõppe soovi peale nii – kui sinuga ühes piirkonnas on kasvõi üks töötu, kellel on juba selline haridus, siis koolitust ei korraldata.

Mina isiklikult soovisin keelekursust. Vastus oli resoluutne: „Kuna te õpite eriala, siis teile pole koolitust ette nähtud“. Punkt. Aga kui keeleoskus on üheks ja tihti nõutud eelduseks tööle saamisel? Väga jäik on see süsteem. Näiteks ettevõtluse koolitus tekitab minus küsimusi. Kuidas inimesi sellele koolitusele valitakse. Mul on konkreetselt kaks tuttavat käinud ja ütlevad, et suur osa nn õppuritest kaob üsna pea grupist.

Kas ettevõtluskoolitus kasvatab ettevõtjaid?
Nii mõnedki ei soovi või ei suuda ettevõtlusega päriselt ka alustada, sest neis puudub see miski, mis vajalik oma ettevõtte loomiseks. Samuti peab ju olema ka endal kapitali, et alustada. Saatke soovijad enne karjäärinõustaja juurde, kes aitab inimesel selgusele jõuda, kas tal on eeldusi ettevõtjaks saada või ei. Usun, et nii mõnedki asjalikud inimesed on sellest kursusest kõrvale jäetud.

Kord, kui Töötukassas oma järjekorda ootasin, tekkis ühe kaasootajaga väike vestlus. Selgus, et lubatud koolitusi tuleb oodata väga pikka aega.  Ja nii võib juhtuda, et ei saagi koolitust, sest selleks ajaks võivad juba rahad otsas olla.

Pead olema valmis palju küsima
Kokkuvõtteks võib öelda, et tuleb aina küsida, küsida ja küsida! Ja pika peale saad aina targemaks, mida ja kellelt küsima peab. Palju sõltub ka konsultandist – kui väga ta on huvitatud Sinu käekäigust ja kui hea kontakt teil tekib.

Edu teile!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: