Keskkonnatehnoloogi nipid – kuidas komposti teha?

CV-Online palub sel nädalal autoritel kirjutada arvamuslugu või artikkel eksperdina teemal, millest ta ise kirjutada soovib ja/või end asjatundjaks peab.

Tallinnas Nõmmel on mitut sorti aedasid. Osad on vanad ja viltused metsase aiaga, osad pisikesed ja naabri maja otsa hunnikusse lükatud lillepeenardega, osad uued ja maastikuarhitekti käekirjaga klanitud. Viimastel aastatel on linnaosavalitsus nõmmelasi rõõmustanud punase kilekoti kampaaniaga – iga aadressi kohta viib linnaosavalitsus ära 10 kilekotitäit kokkuriisutud lehti ja okkaid.

Paljud hakkajamad uus-aiapidajad kasutavadki seda võimalust agaralt, nii et heakorrakuu puhul ehivad Nõmme tänavaääri rääbakate punaste kilekottide read.

Kust tuleb muld ja millest tekib?
Täna Nõmmelt bussiga linnapoole sõites juhtusin pealt kuulma kahe vanaproua vestlust. Teemaks oli aiapidamine. Selgesti oli aru saada, et tegemist on põliste nõmmelastega: jutu läbivaks teemaks oli, et see muld on siin ju nii vilets ja liiv neelab sellegi. Ega Nõmme aedades kergesti midagi ei kasva küll. Mulda on vähe.

Ma ei taha jutuga päris lapsikusteni välja minna, aga siiski pean küsima: kust tuleb muld? Teeme lahti algklasside loodusõpetuse õpiku ja leiame sõna: aineringe. Õige! Veerime veel veidi, leiame sõnad „huumus“ ja „kompost“. Ja nii ongi. Võrreldes keemiliste väetistega on kompost loomulikum, tervislikum, ohutum ja lõhnab paremini. Lisaks sellele on kompost tasuta ja seda on ka väga kerge teha.

Kuidas ise mulda teha?
See käib nii: leiad aiast nurga, kus päike ei prae ja salasilm ei seleta. Lühidalt – põõsaaluse. Valad kevadel kokku riisutud lehed sinna. Jätad hunniku rahule. Järgmiseks kevadeks on põõsa all muld.

Suuremamõõdulise hunniku korral ja juhul, kui sa lisad hunnikusse pidevalt võilillejuurikaid, rohuniitmeid, rabarberilehti, mädaõunu ja äraõitsenud lillevarsi juurde, tuleb järgmisel kevadel hunnik hargiga päikesepaistelisemasse kohta ümber tõsta, paar kabatšokitaime peale istutada ja mullana saab teda pruukida ülejärgmisel kevadel. Meie aias on selline kaheväljasüsteem toiminud aastakümneid.

Kompostimisest võid suisa sõltuvusse sattuda
Kogu asja juures on üks oht: kompostimisest jääb kergesti sõltuvusse. Varsti hakkad oma kompostihunnikusse suhtuma nagu mõnda vähenõudlikku kodulooma. Kipud teda poputama mere äärest kotiga toodud adruga ja kanakaka graanulitega.

Kilkad õnnelikult nagu kirglik kalamees, kui ümberkaevamisel pooltsada sõnniku-ussi ühes puntras märkad. Arutled, kust laenata kevadel lõigatud õunapuuokste jaoks puiduhakkemasinat, et oksapuru suvise murusodiga segada.

Ka saadud kompostil on üks viga: see saab kohe otsa. Kaheaastane kompostihunnik uuristatakse vahetult pärast lumesulamist auguks ja veetakse lilledele. Need taimed, kellele vähe sai, peavad järgmise aasta ringi ootama jääma. Jah, minu aiast saab linnaosavalitsus lehti ja okkaid küll ainult üle minu laiba.

Veel mõned nõksud algajale kompostitegijale

  • Ära muuda igal aastal kompostihunniku asukohta, ussikesed tahavad oma kodu.
  • Sega plödisem ollus (muruniiduki kastist) krõbisevama ollusega (puiduhake).
  • Kuni 1 cm jämedune oks kõduneb ka hakkemasina abita. Lõika üle 20 cm pikkused taimevarred ja oksad juppideks – ümber kaevata on pärast kergem.
  • Kompostikast võib mõnel puhul olla hea mõte, aga see ei tohiks olla õhukindel. Õhukindlas kastis tekib hais.
  • Kui tahad kompostida toidujäätmeid, siis lase aga käia! Aga hunnik tuleb siis lindude ja näriliste eest kaitsta.
  • Ja mis põhiline: ole naabrite vastu sõbralik ja hooliv.

Vaata veel ka Tallinna jäätmehoolduseeskiri §14.

Lea on kõrgharidusega keskkonnatehnoloog ning eelistaks leida erialast või laiemalt keskkonna valdkonnaga seotud tööd.

Hea tööandja, kui sul tekkis idee Leale tööd pakkuda või teda tööintervjuule kutsuda, võta ühendust lea [ät] jalukse.pri.ee

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: