Tööandja, keda sa tegelikult otsid?

CV-Online palub sel nädalal autoritel kirjutada arvamuslugu või artikkel eksperdina teemal, millest ta ise kirjutada soovib ja/või end asjatundjaks peab.
Internetiajastu tõi kaasa moodsa päeviku pidamise ehk blogimise. Blogidest saab lugeda kõike – alates beebiootusest kuni eduka müügitehinguni viivate soovitusteni. Enamus on siis kas päeva või sündmuse kommentaarid ning arvamuslood, kuidas asjad siin maailmas peaksid käima ning õpetused kuidas oma elu muuta. Teadma peab vaid üht kuldreeglit – tunne oma publikut, tea, kellele sa kirjutad. Siis on asjal mõtet.

Tööandja, keda sa tegelikult otsid?
Siinkohal ma kutsun Sind, hea lugeja, sõbralikule dialoogile. Kirjuta, millised mõtted Sind on vallanud kandideerides või vastupidi, kandidaatide CV-sid sõeludes. Teretulnud on kindlasti tööandjate kommentaarid, sest küsimustele, mis kandideerijal peas keerlevad, saadki ainult Sina vastata.

Tänases olukorras tööturul saad ehk anda mõne hea soovituse, mida töötu võiks tööle kandideerimisel silmas pidada. Võta paar minutit aega, et kirjutada, mida tõesti hindad ja ootad kandideerivalt inimeselt. Hiljuti lugesin artiklit, kus üks tööandja just kirjutas, et töötuid palju, aga palgata pole kedagi. Ebarealistlikud palgaootused jne. Tuletan meelde, et kiired ja kohusetundlikud  oleme me kõik 😉

Mille põhjal toimub esmane selektsioon?
Ma usun, et teistelegi töötutele pakub huvi, mis kriteeriumite alustel tehakse oma esmane valik sadade saadetud CV-de hulgast. Tegelikult ei tunta ju CV saatjat isiklikult, nii et esmane valik tehakse millegi järgi. Kas on see haridus, kogemused, muljet avaldavalt pikk  CV, huvitavalt ja erinevalt kirjutatud kaaskiri? Kõige väiksem küsitud palganumber? Ma küsin nii, sest inimene, kellel on piisavalt kogemusi ja on töötanud kaua mingil alal, ei saa mingit vastust, isegi eitavat.

Ma võtan selle teema üles, sest siiani on käinud arutelud ainult spetsialistide ja tippjuhtide tasandil, millist töötajat vajatakse. Täna võiks laskuda ka “tavainimeste” tasemele, kes on üsna nõutud. Mida neilt siis ikkagi oodatakse – kas enese müümise oskust või töö tegemise oskust.

Selge on see, et kõik ei ole ühe vitsaga löödud, aga võimalus peab kõigil olema tööle saamiseks. Ehk saab mõni töötu julgust uuesti tööturule naasta või tahab lihtsalt jagada oma kogemusi, milliste eelarvamustega kokku on puutunud ja kui tõesed need on.

Tark oskab kandideerimisega piiri pidada
Kas ka Sind on vaevanud sellised mõtted ja ehk väike süütunnegi sellepärast, et pole saatnud sadu kandideerimisavaldusi?  Kuidas suhtud väitesse – oled hea ja aktiivne tööotsija, kui saadad tohutul hulgal ja igale poole oma CV-d? Mina vaidleks siin vastu. Inimesel peaks olema natuke ka eneseanalüüsi võimet, millisele kohale ta vastab ja kas on mõtet saata oma kandideerimissoov.

“Igaks juhuks” ei tasu CV-d saata
Ma ei näe midagi halba selles, kui mul on piisavalt mõistust mitmeid tööpakkujaid säästa mõttetust meilide lugemisest. Eelneva jätkuks on järgnev nn müüt, et hoida ära mõttetult paljude kandideerimine, on tööpakkumiste nõudmised kõrgemad, kui tegelikul tööl vaja oleks. Iseenesest on siin ju hea elimineerimiskoht küll, aga mis siis, kui mõni väga heade kogemustega inimene ei kandideeri, sest ei vasta keelenõuetele või puudub nõutud haridus?

Mina olen küll sellel põhjusel jätnud kandideerimata ja mind selline lohutus ei motiveeri „igaks juhuks saadan, äkki näkkab“  tegevusele. Võib olla olen valesti talitanud ja peaks ikka saatma. Tänapäeva probleem on ka see, et ametite sisu ehk tööülesanded on erinevates ettevõtetes suhteliselt erinevad. See muudab tööpakkumiste seas orienteerumise ja valiku tegemise natuke keerulisemaks.

Hea spetsialist pole tihti hea enesemüüja
Hea enesemüügioskus tagab töökoha. Sellega ma olen nõus, täpselt nii kaua, kui läheb tõsiseks töö tegemiseks. Paradoksaalsel kombel head spetsialistid ei oska ennast müüa ja teha end tööandjale nähtavaks. Neil on oma arvamus – töö räägib enda eest. Kindlasti on kasu headest soovitustest kuidas oma CV atraktiivsemaks muuta ja mida enda kasuks rääkivat just rõhutada, aga ikka realistlikul viisil.

Hea töö saab läbi tutvuste. Paljudel juhtudel see kindlasti nii ongi. Vanus on takistuseks töö saamisel. Seda väidet olen palju kuulnud, aga ma ei oska seda kinnitada ega ümber lükata, sest konkreetset näidet mul tuua pole.

Kui Sul on mõni hea soovitus või tahad oma kogemusi jagada, siis siin on võimalus seda teha. Inimeselt inimesele.

Diana õpib Tallinna Ülikoolis infoteaduse bakalaureuseõppes. Ta eelistaks leida tööd assistendina personaliotsingufirmas, arhiivis või raamatukogus.

Hea tööandja, kui sul tekkis Diana postitusi lugedes mõte Dianale tööd pakkuda või teda intervjuule kutsuda, kirjuta diana.tiks [ät] mail.ee

Advertisements

27 kommentaari

 1. Tegelikult võiksid kandideerimised toimuda saate Tööotsija formaadis. Valitakse välja 3 – 5 kandideerijat, tehakse proovi ülesandeid ning toimub ka vestlus.

 2. Mõned firmad on juba läinud ka seda teed, et lasevad mõned proovi ülesanded/tööd teha. Aasta tagasi, kui olin veel tööl ja otsisin uut töökohta, siis osalesin sellisel konkursil.

 3. võiksite viitsida oma juttu väheke loogiliselt struktureerida!!! sh küsimuste lõpus soovitaks kasutada küsimärki, muidu jääb mulje, et tegu on teie isikliku väitega. ja kui tsiteerite kellegi teise väidet, millega te ise tingimata nõus ei ole, siis võiks vähemalt jutumärke kasutada. praegu igatahes väga segane ja raske jälgida.

 4. Tänan tähelepanu juhtimast.

 5. Esimene hunnik palgasooviga, teine hunnik ilma.
  Esimesest hunnikust hunnikusse 1a need, kel palgasoov ületab igasuguse ootuse ja hunnikusse 1b, kes küsivad turu kohta liiga naljakalt väikest palka. Järgi jäänud esimese hunniku keskmisest osast kaheks 1aa – töökogemusega ja haridusega, 1ab – töökogemuse või haridusega.
  Teine hunnik jagatakse kolmeks – töökogemuse ja haridusega, töökogemuse või haridusega, kumbagi ei ole (need lähevad kohe paberihunti).
  Edasi sõltub töö spetsiifikast – kassapidajate/müüjate jt suhteliselt lihtsat tööd tegevate inimeste puhul välja endised vangid, väikeste laste emad ja liiga vanad ning need, kes on vahetanud töökohti liiga sageli.
  Siis tuleb google ja välja lähevad need, kelle kohta on krediidiinfos märkeid, kelle läbupilte tuleb otsinguga välja, need, kes mõtlevad ise ja julgevad seda välja öelda (blogi!).
  Nüüd peaks olema järgi jäänud inimene, soovitavalt mees, kes küsib turu keskmist palka, on töökogemuse ja haridusega, ei ole istunud vangis, ei jää rasedaks ja/või liiga sageli haiguslehele, on olnud suhteliselt lojaalne oma endisele tööandjale, ei ole võlgu või kasiinosõltlane/joodik/narkomaan, lisaks teab, et anonüümset internetti ei ole olemas.
  Kui saab veel töötasu osas 10% alla kaubelda, võibki sellise inimesega lepingu katseajaks alla kirjutada.

  Kui sellist inimest aga ei kandideerinud, siis tuleb hakata hunnikutest tagasi minema, motivatsioonikirju lugema ja nõudmistes jäeleandmisi tegema seni, kui on keegigi leitud – algul palgasooviga inimesed (mehed,vanad mehed, vanad naised, noored naised ), siis väikse palgasooviga inimesed, siis palgasoovita ja töökogemuse ja haridusega, siis palgasoovita töökogemuse või haridusega.

  Sõltuvalt tööandja sotsiaalsest taluvuspiirist võivad koheselt jututa välja jääda nii vangid/joodikud/narkomaanid/võlglased kui noored naised.
  Mõned eelistavad noorte meeste asemel teismeliste laste emasid – need lepivad vähesega, palgas annab praegu eriti kõvasti kaubelda ja rügavad truult nagu loomad, et üldse toime tulla. Samuti on neil suhteliselt pikk kannatus.

 6. Mõned eelistavad noorte meeste asemel teismeliste laste emasid – need lepivad vähesega, palgas annab praegu eriti kõvasti kaubelda ja rügavad truult nagu loomad, et üldse toime tulla. Samuti on neil suhteliselt pikk kannatus.

  Edu teile kõigile siis . . . .

 7. Tanel,
  Tööandja ei pea täitma sotsiaalhoolekande funktsiooni, reeglina on eesmärk siiski võimalikult suure kasumi teenimine ja selle nimel tuleb kulusid (k.a. tööjõukulusid) viimse võimaluseni optimeerida.
  🙂
  Eriti kitsaste majandusolude tingimustes.

 8. Aga tööandija tahab, et töö oleks tehtud, töötaja ilmuks tööle, oleks aus korralik lojaalne, mitte pätt ega ei varastaks . . . hmmm . . .ning kui teie suhtute töötajasse niiviisi ega siis töötaja vastab teile samaga. Sellised ettevõtted kes just niiviisi oma töötajatesse suhtuvad . . neil need kõige suuremad mured ongi.

 9. Lisaks võite ka kallid personali otsijad arvestada ka sellega, et Eesti on nii väike koht ning kuidas te oma töötajaid kohtlete tuleb välja. Töötaja on tööandija suurim. Kahju, et te kõik sellest aru ei saa.

 10. Tanel,
  nõudmiste ja pakkumiste vahekord 🙂 Kes maksab, tellib muusika.

  Kui töötajaid liialt poputada, siis tuleb äri kinni panna, sest inimloomus on kord juba ahne – alati tahab veel ja rohkem.
  Seni aga kui on keegi, kes on nõus samadel tingimustel odavamalt töötama, ei ole ju mõtet liiga palju raha töötaja peale kulutada.
  Konkurendid saavad ju eelise kui neil on kulud väiksemad.
  Selle suurima vara pealt, muide, kooritakse rämedalt (luksus)maksusid, ärme seda unusta.

  Mis puutub Eesti väiksusesse, siis alati on kuskil küll keegi, kes teab kedagi, kuid alati on on ka kuskil keegi, kel on viimane häda käes 🙂
  Meil puuduvad selgroogsed ametiühingud ja eestlane ei ole õnneks oma loomult midagi koos tegev. Parem olgu mul mersu ja naaber kõndigu jala, kui et pandaks seljad kokku ja otsustataks, et nii – mõlemale näiteks VW.

 11. Nautige siis oma võidukäiku praegu . . . vbl nõukogude aegsed inimesed, kes käisid tööl juba siis neelavad alla mis neile öeldakse AGA meie noored, kes asuvad tööle ei lase teisugustel ahnetel pähe astuda. Muidugi tuleb maksta palka vastavalt oskustele ning kõik ei saagi hästi elada AGA kui te siin räägite et kui hea on nöörida inimesi siis tegelikkuses on teie firmas töömoraal madal, tööd tehakse ligadi logadi ning mis te arvate, et seis jääbki selliseks nagu ta praegu on . . . .

 12. Tegelikkuses tuleb muidugi leida optimum – kasum peab olema võimalikult suur, aga töötajaid ei tohi veel ka väga kiiresti laiali joosta.

  Et kuidas siis “meie noored” asja ette kujutavad? Tööandja, kelle käes on rahakott laseb end nöörida ja ahnetel töötajatel firma jupp-haaval laiali tassida?
  Miks see praegune seis peaks edaspidi “meie noorte” suunas kaldu minema? Lobistate endale mingi vastava seaduse? Kust see raha tuleb kui tööd ei tehta?

 13. Aga kus tuleb firma kasum kui töötajad ei taha tööd teha . . .. ?

 14. Ning kui asu olla siis mina eriti ei usu, et teie Ene ka kuskil tööl käite . . . istute ka samamoodi kodus kui mina ning kommite 😀 Muidu kuidas oleks võimalik seletada, et inimene keset päeva tegeleb kõrvaliste asjadega töö juures.

 15. —Aga kus tuleb firma kasum kui töötajad ei taha tööd teha . . .. ?—
  Kui keegi ei taha ette võtta ja keegi ei taha tööd teha, siis istumegi kõik kodus ja loodame, et banaan ise suhu kukub.

  Oled Sa, Tanel, mõelnud, et mõningad tööd on projektipõhised ja mõningad on veel lisaks ka vahetustega ning õhtuti?
  Tööl “käimise” lõbu mul tõesti pole, kui tööd on, siis tuleb seda lihtsalt teha, ei saa puhtalt istumise eest käia palgaraha vastu võtmas.

 16. Tanel
  ega töötu olemine ei ole häbiasi. Ja blogilugemine ja kommimine ka mitte.

 17. Tore, et väike arutelu on tekkinud. Ene Sekaitse kirjelduse järgi on mul nulli lähedased võimalused tööle saada, saatuslikuks saavad siis sugu (ema olemine) ja blogi ;).
  Blogi on ühe inimese lugu, tema mõtted, kes väljendab neid paremini, kes mitte nii hästi. Alati on võimalus, et sinust ei saada nii aru, nagu oled kavatsenud. Ainult blogi lugedes teha põhjapanevaid järeldusi inimese kohta…?
  Õige on, et alati on kuskil keegi nõus käima tööl veel madalama palga eest, kuid jooksevad esimese kõrgema pakkumise peale teise ettevõttesse. Nii ongi mõnes firmas tihe töötajate vahetumine.

 18. Tere, olen töötanud ise koos vangis olnud meestega ja pean tõdema, et need mehed on kohati isegi tublimad töötajad , kui kutsekoolist tulnud”spetsialistid”. Tööandja nõuab ka töötajalt ausust ja kõike muud, kuid kahjuks paljud tööandjad ise nendest terminitest kinni ei pea.

 19. Andres, maailm on jah kahjuks topeltmoraali täis, see nagu inimlik omadus juba ;), selle vastu ei saa. Kas võib siis öelda, et hoopis suhtumine töö tegemisse on töölistel erinev?

 20. Diana,
  —Ainult blogi lugedes teha põhjapanevaid järeldusi inimese kohta…?—
  Põhjapanevaid järeldusi tehakse veel vähema põhjal kui blogi, kahjuks. Blogisse võib iga päev kirjutada n+1 tähemärki, motivatsioonikirja eepost kirjutada aga ei saa. Või vähemalt Ivika Born veel õnneks ei soovita 😛

  Tuttava tuttavad on töölesaamisel siiski esimene võimalus ja seda ka kahjuks, sest ausas konkurentsis võib sinu cv mingisse täiesti ootamatusse eelarvamusse takistuda.
  Siin blogis nagu näha, teie kolme vigade väljatoomise koha pealt kokku just ka ei hoita.
  Kõike, mida siia kirjutate, vaadatakse kuskil aga luubiga, olete nagu peo peal ja Eesti oludes on kombeks teha võimalikest halvim järeldus näiteks mõnest kirjaoskamatust ja mõtlematust lausest.
  See lõputu tööintervjuu, millele see blogi ilmselt võiks pretendeerida, on ilmselt üsna kurnav.

  Igal juhul soovin ma jõudu ja vastupidavust ning loodan, et vähemalt sinul, Diana, on tarkust enne “enter” vajutamist kirjutatu uuesti läbi lugeda ja hetkeks mõelda, et kõike, mida ütled, võidakse kasutada sinu vastu.

 21. Ene Sekaitse, olen Sinuga täiesti nõus, et iga sõna ja lauset võidakse kasutada minu vastu. Mulle meeldib see ütlemine, et visaku esimene kivi see, kes ilma patuta. Selle teema eesmärk oli tõmmata tähelepanu eelarvamustele mis tööotsimise ja töötajate värbamisega kaasnevad. Eelarvamused on ühed kummalised loomad, kas Sa ei leia? Tegelikult Sa kinnitad veel üht hüpoteesi- töötaja kasuks või kahjuks tehakse otsus suhteliselt subjektiivselt.
  Blogi on oma piirangutega, kõiki seisukohti ei saa mõne sõnaga kahjuks peensusteni lahti seletada. Lihtsalt viskad õhku ühe provotseeriva lause või sõna, et panna inimesi reageerima ja tulema apaatsusest välja. Mina võtan seda blogiprojekti kui kahepoolset õppeprotsessi- teised õpivad minu vigadest- ei tohi kõike ausalt öelda ;)- ja minul oli oma konkreetne põhjus seoses töömaailmas suuna valimisega.
  Mis puutub meie kolme vigade välja toomisele, siis sõltub see suuresti meie kirjutatu tõlgendamisest ja blogi eesmärkidest. Ise mõtlev inimene saab sellest aru ja püüab leida omale vajaliku infokillu, mitte ei keskendu negatiivsele kommentaarile. Igatahes tänan Sind heade soovide eest.
  Edu soovides, Diana

 22. Enesekaitse või kes sa ka ei ole . . . .tüüpiline eestlane ainult teisi oskad saa kritiseerida. Hakka ka õige kirjutama kasvõi iseendale nädalas üks A4 mida sa tunned. Tundub, et sinu sees on väga palju negatiivseid emotsioone, mida sa üritad leevendada siin blogis teisi solvates.

 23. Lasin ka sinu kommentaare lugeda paarile väga targale inimesele, kes juhivad Tartus ettevõtteid või loevad ülikoolis loenguid. Mis sa arvad, mis sinu kohta üeldi . . . . kahjuks ei kannata see trükimustrit siin.

 24. Mõnikord ütleb inimese nimi inimese kohta väga palju. Eriti, kui ta on selle endale ise valinud 🙂

 25. Hello there! Would you mind if I share your blog with my zynga group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content. Please let me know. Cheers

 26. Howdy! I’m at work surfing around your blog from my new iphone 3gs!
  Just wanted to say I love reading through your blog and look
  forward to all your posts! Keep up the fantastic work!

 27. Hello Your main web page runs up honestly slow in my situation, I am
  not sure who’s problem is that however , twitter and
  facebook starts up quite good. Around the other hand I appreciate
  you for creating fabulous article. Nearly everybody
  who actually discovered this web site must have noticed this short article
  extremely beneficial. I am hoping I will be able to get further amazing content
  and I also should compliment you by telling you’ve done fantastic
  job. Soon after taking a look at the articles,
  I have book-marked your site.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: