Suhtlen “liiga vabalt”!

Kuna olen eelnevalt karjäärinõustamist saanud, siis teadsin, mis mind ees ootab. Põhiliselt tuleb ikka ise rääkida ning karjäärinõustaja suunab sind vestluse vahel. Üldmulje  jäi väga positiivne. CV-Online`i töötajad on väga profesionaalsed ning terve vestluse ajal tundsin, et nad on südamega minu probleemi kallal ning oma tööd teevad nad tõepoolest kliendi pärast.

Esimene samm – enda tugevuste kaardistamine
Aga kuidas möödus poolteist tundi CV-Online`i kontoris? Kõigepealt hakkasin täitma lehte “Mis teeb mind tööandja jaoks atraktiivseks?” (teadmised, kogemused, võimed, sünnipärased eeldused, oskused, isiksuse omadused, muud omadused/asjaolud).

Lihtne oli ajada segamini oskusi, teadmisi ja omadusi endast aga enese müümine vestlusel peab olema selge. Muidugi ei tohi valetada ning tuleb rääkida tõtt, aga pole ka mõtet rääkida endast asju, mis tegelikult ei saa määravaks.

Mängisime läbi tööintervjuu
Kõige rohkem aega seansist võttis tööintervjuu läbi mängimine. Karjäärinõustaja küsis minu käest enimlevinuid küsimusi ning peale minupoolset vastuse andmist tegime kokkuvõtte minu jutust. Vastused polnud küll halvad, kuid karjäärinõustaja soovitas need mul ümber sõnastada ning üleliigse informatsiooni välja jätta.

Pean hakkama tegema tööd endaga, et valmistuda paremini vestlusteks. Ma ei pannud tähelegi, kui kasutasin slängi, mida ei tohiks kasutada. Vestlust ei ole võimalik küll pähe õppida, kuid peegli ees harjutamisest oleks kasu. Vabalt suhtlemine ei ole mul probleem, kui aga on tarvis hakata endast ametlikus keeles rääkima ning poliitiliselt korrektseid vastuseid otsima, siis see võibki saada minu kirstunaelaks vestlustel.

Iseenda SWOT-analüüs

Lisaks jagati materjale, kuidas õppida ennast paremini tundma. SWOT-analüüsi kasutatakse enamasti äriidee testimiseks, kuid seda saab edukalt kasutada ka enda tugevuste, nõrkuste, võimaluste ja ohtude kirja panekuks.

Kaasa sain ka näidised korraliku kaaskirja loomiseks. Nende abil saan oma seni kasutusel olnud kaaskirju veel paremaks ja silmapaistvamaks muuta. Praegu ma töötangi selle nimel, et peale CV saaks korda ka muud kandideerimisdokumendid.

CV-d pole vaid ühte tüüpi
Mulle oli uudiseks erinevate CV tüüpide olemasolu. Lisaks tavalisele ehk kronoloogilisele CV-le on olemas funktsionaalne CV, mis keskendub võtmeoskuste kirjeldamisele ning seda tasub kasutada siis, kui sisened tööturule, soovid eriala vahetada või oled pikalt töölt eemal olnud. Kuna minul veel puuduvad sellised kogemused, mida saaks lisada oma CV-sse,  siis praegu jään veel traditsioonilise CV juurde, kuid tuleviku seisukohalt on võimalik eristuda teistest CV-dest.

Lisaks teoreetilistele tarkustele, süstis värbamisspetsialist minusse juurde positiivsust ning aitas mõista, et ma pole lootusetus seisus. Tuleb lihtsalt iseendaga tööd teha ja küll hakkavad ka asjad kiiremini liikuma.

Karjäärinõustaja Ivika Borni kommentaar.

Taneli tugevus on hea analüüsivõime. Kui tema kogemustest rääkisime, sai mulle selgeks, et ta on läbi mõtelnud ja leidnud põhjuseks, miks ta mõningatel konkurssidel ei ole pärast intervjuud ikkagi valituks osutunud. See näitab, et ta on teadlik ka oma nõrgematest külgedest. Nüüd on tarvis nendega tegelema hakata.

Taneli puhul ei jää ka kindlasti märkamata tema positiivsus ja tugev eneseusk sellesse, et ta peagi töö leiab.

Kandideerides sind huvitavale ametipositsioonile, on vaid heast CV-st vähe – tuleb enda teadmisi ja oskusi silmast-silma presenteerides neid tööandjale ka „müüa“, nii hästi-halvasti kui see ka esmapilgul ei kõla. Sa võid olla omal alal väga super tegija, aga kui sa seda välja tuua ei oska, ei saa ka tööandja „oletada“, et sul need omadused-oskused tõepoolest olemas on.

Soovitus Tanelile tööintervjuu simulatsiooni põhjal on see, et sa peaks end intervjuul veidi enam kontrollima. Kui tunned end ebakindlalt, siis tasub vastamisel jääda selle küsimuse raamesse, mida sinult küsiti. Ära hakka laiemalt vastama ega pikalt heietama. Väldi pikki lauseid, mille lõpp võib „ära kaduda“. Lühemate lausetega saad end ka ise paremini jälgida. Kindlasti tuleb tähelepanelikult jälgida, et teksti ei lipsaks sisse slängi või parasiitsõnu – tööandjale võib see negatiivse mulje jätta.

Tanel tõi välja, et funktsionaalne CV oli tema jaoks uudis. Funktsionaalne CV on tõepoolest hea neile, kellel on erialast kogemust vähevõitu, kelle senine teenistuskäik on väga „kirju“ (töötanud palju erinevatel ametikohtadel) või siis jällegi ühetaolistel ametikohtadel erinevates ettevõtetes. Sellise CV formaadi juures saad sa välja tuua oma võtmeoskused ja – omadused ning need ka vastavate näidetega kinnitada.

Eestis on see CV formaat veel vähetuntud, kuid me kirjutame sellest pikemalt lähiajal ilmuvas CV koostamise õpikus.

CV-Online`i karjäärinõustamise teenusega tutvu siit!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: