Karjäärinõustamine aitas mul iseennast üllatada!

Üks nädal jälle möödas ja olen endiselt optimistlik töötu. Eelmisel nädalal, neljapäeval siis, käisin karjäärinõustaja juures. Olen varemgi käinud kahel korral karjäärinõustaja jutul, seega võrdlusmoment olemas.

Eelmised karjäärinõustamised valmistasid pettumuse
Viimane kord käisin 9 kuud tagasi ühes teises firmas, kohe peale töötuks jäämist. Kuna minu eelmised kogemused olid pehmelt öeldes pettumust valmistavad, siis olin suhteliselt skeptiliselt meelestatud ka enne uut kohtumist. Siiski suutsin oma eelarvamused koju kapi peale jätta ja läksin nn puhta lehena uuele katsele uue nõustaja juurde.

Kontrast kahe nõustamise vahel oli tohutu. Kui eelmine kord pandi mind kohe testidega silmitsi ühte ruumi, öeldi ajalimiidiks 40 minutit ning peale nende täitmist oligi kohtumine läbi (käisin tulemuste järel nädal hiljem), siis seekord oli kogu kohtumine fun, võiks öelda. Kõigest siis nüüd järjekorras.

Karjäärinõustamisele minnes tasub teada, mida tahad!
Kohale jõudsin ma varem, nagu mulle omane- enne istun ja ootan aga hiljaks ei jää ;). Istusin ja ootasin oma aega, vaadates ümbrust ja inimesi kontoris. Kohanesin ümbrusega mõeldes veelkord mind huvitavatele küsimustele.
Kell kukkus ja oli aeg saada nõustatud. Ivikaga oli väga kerge ja huvitav vestelda.

Kuna 9 kuu tagune nõustamissessioon oli veel värskelt meeles, siis seekord ei jätnud ma midagi juhuse hooleks ja mõtlesin enne selgeks, milles vajan abi. Ehk olen hoopis rohkem teadlik karjäärinõustamise olemusest?

Töövestluse simulatsioon ja enda sisse vaatamine
Nagu öeldakse, vastused sõltuvad küsimustest. Nii me lähtusime oma vestluse arendamisel minu soovidest ja vajadustest, nö dikteerisin teema, enam ei olnud passiivne nõustatav. Mind huvitasid konkreetselt kuidas käituda töövestlusel (mängisime mõned küsimused/situatsioonid ka läbi) ja kuidas rääkida palgateemal. See on ilmselt raskemaid teemasid tööandjaga, et ei tekiks üksteise vääriti mõistmist ja mõlemad osapooled oleksid rahul.

Vaatasin oma nõrgemaid külgi hoopis teiselt poolt ja leidsin, et need tulevad mõnes ametis hoopis kasuks. Palju abi oli eelnevate kogemuste ja töösituatsioonide analüüsimisest. Näiteks ma leidsin, et tegelikult oskan ma probleeme märgata/ennetada ja üles näidata initsiatiivi, et neid lahendada. Olin ehk isegi pisut üllatunud oma südikusest saada asju/infot mida mul on vaja. Ma ei olnud sellele varem oma tähelepanu pööranud vähemalt.

Enda vastu ei tasu liiga kriitiline olla
Ma ei ütleks, et ma just midagi täiesti uut enda kohta teada sain. Pigem ma hakkasin nägema ka neid külgi endas, mis on mind elus edasi aidanud. Ma ise ehk ei pidanudki neid omadusi endas nii väga tugevateks külgedeks. Tean küll, et olen hakkama saanud, aga… tavaliselt keskendutakse ju nõrkadele kohtadele, sest neid tuleb parandada, välja juurida. Kergitas jällegi natuke enesekindlust.

Edaspidi ei ole ma kindlasti nii kriitiline enda suhtes ja uurin ka tööpakkumisi, mis on suuremat väljakutset pakkuvad kui need, mida ma praegu vaatan ja milleks ma arvan end võimeline olevat. Lihtsalt tulen oma mugavustsoonist välja. Teen rohkem ka taustauuringut. Enne tööintervjuule minekut on hea läbi töötada ka küsimused, mis Ivika mulle andis, et tunda end intervjuul kindlamalt.

Sain uut indu tööotsinguteks!
Kui kohtumine sai läbi, olin ma väga rahul, ma sain kindlust juurde, mul oli selgem pilt oma võimalustest. Samal õhtul peale isiksusepsühholoogia loengut koju jõudes tegin tassi mõnusat kohvi, avasin rüperaali ja sukeldusin uue innuga tööpakkumistesse.

Ja nüüd kripeldabki üks tööpakkumine mitmendat päeva juba hingel – kas see koht võiks olla minu jaoks? Ma olen teinud siiani oma karjäärivalikud väga intuitiivselt ja tavaliselt kiiresti. Sestap olengi töötanud nii mitmes ametis. Lihtsalt haaran võimalusest kinni… ah, jumal temaga, saadan oma CV!

Karjäärinõustaja Ivika Borni kommentaar.

Dianaga kohtumine pani mind mõtlema sellele, et tööintervjuu “läbimängimist” võiks soovitada kõigile tööotsijatele. See aitab hästi endas selgusele jõuda. Kui sul on kedagi, kes on nõus sind kuulama ja jälgima ning sulle erapooletut tagasisidet andma, tuleb see kindlasti kasuks.

Iga tööandja küsimuste ülesehitus on kindlasti erinev, kuid teemad, mida intervjuul käsitletakse on üldjuhul sarnased.

Milliseid küsimusi enda käest küsida?

1. Millised olid sinu peamised tööülesanded ja vastutusvaldkonnad eelmises ametis?
2. Millega sa eelmisel tööl silma paistsid, milliseid lisateadmisi ja kogemusi on sinu senised tööülesanded sulle andnud?
3. Mida sa eelmistest töökohtadest õppisid? Kui kõik ei läinud päris hästi, millistel asjaoludel sinu töösuhted on lõppenud?
4. Mõtle ka sellele, millised isikuomadused on sinu meelest kandideeritaval tööl vajalikud, et olla edukas ja millised neist omadustest on sinu tugevad küljed ning mida sooviksid veel arendada?
5. Traditsiooniline küsimus – kuhu tahad jõuda 5 aasta pärast? Siit nopib tööandja välja nii sinu ambitsioonikuse, arenemissoovi, sihi. Ja teisalt – kui kaua antud töökoht sulle rahuldust ja piisavalt väljakutseid võiks pakkuda.

Kui tööandja ütleb sulle näiteks intervjuu ajal ootamatult: „Lugege palun üks luuletus“, siis ei tasu sellest ära ehmatada. Siin ei oodata sinult kirjanduse uuemate vooludega kursis olekut ja luulehuvi, vaid sinu reageerimist ootamatutele situatsioonidele, mida pea iga töö juures võib ette tulla.

Vaal üks soovitus. Töötasu teema juures mõtle enda jaoks välja kaks numbrit – mis on sinu miinimum, millest allapoole sa ei ole mitte mingil juhul valmis minema ning teisalt palk, millega sa rahul oleksid, et raha ei paneks sind kohe uut töökohta otsima. Need numbrid võtagi palgaläbirääkimistel aluseks.

CV-Online`i karjäärinõustamise teenusega tutvu siit!

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: