4 kuud, 25 kandideerimist, 4 intervjuud!

Tööd olen tegelikult otsinud juba 2009. aasta juunist, kui sain tunda töö juures esimest palgakärbet. Arvasin ette, et pikka pidu ei tule, kui esimene plaan oli neil 50% kärpida palgast. Tollel hetkel ei tundnud ma nii karjuvat vajadust uue töö järele ja seetõttu olin väga valiv pakutavate töökohtade osas ning väga palju ei kandideerinud.

Töökohta vahetades soovivad ju kõik, et uus amet oleks eelmisest parem. Kui ma lõpuks  novembris töötuks jäin,  otsustasin aasta lõpuni aktiivsest otsingust loobuda. Esiteks, tahtsin lihtsalt aja maha võtta ja teiseks oli kohe-kohe saabumas jõuluaeg ja siis mõtlesid tööandjad rohkem verivorsti ja kapsa peale, kui uute töötajate värbamisele.

Nelja kuuga 25 kandideerimist
Nelja kuu jooksul olen kandideerinud umbes 25 töökoahale ning vestlusele olen pääsenud neljas firmas. Enamasti ma ei kandideeri kohtadele, kus sisetunne ütleb, et tööle niikuinii ei võeta mingi oskuse puudumise pärast. Seepärast ma ei saada oma elulookirjeldusi igale poole. Ametikohad, mis mulle seni huvi pakkunud, on olnud klienditeenindaja, müügiesindaja, laohoidja, andmesisestaja ning assistent.

Teise linna kolimisel vajaks suuremat palka

Umbes kuu aega tagasi hakkasin vaatama tööd ka Tallinna piirkonda (elan Tartus), aga minna elama teise linna nõuab vähemalt 15 000 kroonist palka (bruto), sest üüri ja transpordi peale läheks vähemalt pool ära. Sellist palka praegu ei maksa keegi katseajal kogemusteta noormehele.

Esimesele vestlusele pääsesin veebruaris ning tegemist oli müügijuhi abi kohaga. Midagi positiivset selles töökohas ei olnud. Pakutuv palk jäi alla 6000 krooni, töökoht asus Tartust mõned kilomeetrid väljas ning hiljem krediidiinfost päringut tehes selgus, et firma 2008 aasta puhaskasum jäi alla 100 000 krooni ning tegemist on pereettevõttega, siis mingit karjääri tegemise võimalust seal pole.

Kõige valusam äraütlemine
Järgmisena sain vestlusele andmesisestaja ametikohale ühes portaalis. Selle töökoha saamise nimel tegin ma kõik, mis võimalik. Leidsin tuttava, kes tunneb ettevõtte juhte, saatsin CV personaalselt firma kontorisse ning viisin firma tegevusega end kurssi. Vestlus sujus normaalselt ning lahendasin edukalt ka ette antud prooviülesanded. Kahjuks tuli nädala pärast sõnum, et pärast väga põhjalikku kaalumist otsustati valida keegi teine. See vast ongi seniajani kõige valusam äraütlemine olnud minu tööotsingutel. Olin 99% kindel, et ma saan sinna tööle, aga saatusel olid teised plaanid.

Mõtlesin pikalt, et mis läks valesti? Töötukassa karjäärinõustaja lohutas, et eks see töö sobib rohkem naisterahvale ning minu küsitud palk ( 10 000 – 12 000 bruto ) oli umbes 2000 krooni rohkem, kui tahetakse maksta sellisel ametikohal.

Vähene vene keele oskus on puuduseks
Ülejäänud kahes kohas on jutt jäänud lühikeseks. Tundun olevat tore ja meeldiv inimene, aga nendel töödel ilma vene keele oskuseta hakkama ei saa. Olin ka peaaegu minemas vestlusele Tallinnasse ühte reklaamimüügi ettevõttesse.

Kui tegin firma kohta päringu, selgus, et loodud oli ettevõtte alles detsembris 2009. Praegused selle ettevõtte võtmeisikud on seotud ühe ettevõtte käimasoleva pankrotimenetlusega, mille omanikeks nad ka seal olid. Samuti sooviti selles reklaamimüügi ettevõttes sõlmida käsunduslepinguid, mis kaotab ära peaaegu kõik tööandja kohustused ja ei taga töövõtjale sotsiaalseid garantiisid ning turvalisust.

Mida ma õppinud olen?
Tööle kandideerides tuleks kindlasti end kurssi viia ettevõtte tegemistega ning ka majandusolukorraga. Tööandjale meeldib, kui sa oled tutvunud ettevõtte tegevusega ning see annab ka märku, et oled huvitatud tööle asumisest.

Saades telefonikõne vestluse asjus, avan arvuti ning guugeldan ettevõtte kohta. Lisaks kodulehele on ka olemas erinevad portaalid ja foorumid, kus kiidetakse või laidetakse firma tegevust. Väga hea koht on Krediidiinfo, kust saab informatsiooni maksehäirete kohta ning tellida saab ka firma eelmise aasta majandusaruannet.

Mulle tundub, et minusuguseid noori kogemusteta üliõpilasi kardetakse palgata. Uskuge palun armsad juhid, et noored ongi veel rikkumata. Igatahes mina olen valmis andma 100% endast, et töötada lojaalselt tööandja heaks ja ühtlasi samas saada ise kogemusi. Kuid see tegevus peab olema vastastikune. Vastasel korral koostöö ei toimi.

Karjäärinõustaja Ivika Borni kommentaar.

Sinu tugevuseks on see, et oled julge kandideerija, kuid samas valid pakkumisi, mis ka tegelikult huvitavad. Samas jätsid otsingutesse eelmise aasta lõpus pausi. Siit soovitus kõigile tööotsijatele – paus on hea, aga see ei tohi pikaks venida! Põhjendusi, miks mitte täna tööotsingutega tegeleda, võib leida igasuguseid – pole motivatsiooni, eile olin kaua ärkvel, horoskoop soovitas täna mitte otsida jne. Tähtis on siiski tegutseda. Kui sa otsingutega süvenenult ei tegele, siis tulemust ka ei tule.

Minu soovitus on see, et tuleb endale selgeks teha, miks sa tahad tööd leida ja kuidas see töökoht võib aidata sind edasiste sihtide poole liikuda?
Kui sulle on oluline karjäärivõimalus (tundub, et on), kuid sul ei ole varasemat silmapaistvat töökogemust, siis ei peaks sa kohe esmapilgul loobuma tööst, mis karjääriredelil edasiliikumist küll ei paku, kuid mis annaks sulle erialase töökogemuse ja võimaluse ning oskuse protsesse laiemalt näha (nt. perefirmas). Samuti soovitan kaaluda võimalust oma palgaootustes veidi järeleandmisi teha.

Tööandja tausta uurimisel oled teinud tubli tööd. Tänases majandusolukorras on see ratsionaalne otsus uurida ka firmade finantsseisundit.

Kogemusteta noore inimese töölevõtmine on tööandja jaoks seotud alati teatud riskiga. Kui tööandja julgeb seda teed minna, võib ta saada endale entusiastliku ning energiast ja uutest ideedest pakatava noore töötaja. Kui varasem erialane töökogemus puudub, tasub CV-sse ja kaaskirja üles märkida kõik praktikakogemused ja projektides osalemised ning ka vabatahtlikud tööd.

Kui oled õpingute ajal olnud aktiivne ning olnud mõne ühingu liige, siis ka selle saad oma CV-sse märkida, samuti märgi ära avalikud esinemised või avaldatud artiklid, kui neid on. Kui oled koostanud/koostamas oma lõputööd, siis märgi ka selle pealkiri. Siit saab tulevane tööandja endale kasulikku informatsiooni sinu huvide ja edasise suuna kohta.

Advertisements

19 kommentaari

 1. 15K palka Tallinnas äraelamiseks miinimum????
  Halloo?
  Kui suurt korterit sa siis üürida kavatseksid? Normaalses seisus ühetoaliste hinnad algavad 1500 kroonist kui natukenegi otsida viitsiks. Kommunaalid jäävad ka külmal talvekuul samasse suurusjärku. Ühistranspordi kvartalikaart, mis võimaldab ka ekspressliinidega sõita maksab 990.- kolme kuu kohta.

 2. Kõigepealt tahaks öelda, et 15 000 oli mõeldud brutos, mis teeb kuus kätte 11753 EEK kui oled liitunud pensioni II sambaga.

  2 toaline korter saab umbes 2000 – 2500 EEK praegu kätte.
  Üür suvel võib olla 1000 – 1100 EEK. Talvel julgelt 1500 – 1700 Krooni. Lisada sinna ka veel näiteks Elioni kolmiklahendus 450 EEK. Teeb korteri peale kulutused kuus 3450 EEK suvel ( väga kokkuhoidlik arvutus. Talvel aga juba 4000 EEK. Pluss veel elekter 350 EEK kuus.

  Transpordikaart on kuus 310 EEK. Lisaks on vaja käia 2 ndv kuus Tartus koolis ( Sebe hind 125 tudengile, rong 100 EEK) Igale poole bussi ja trammiga Tallinnas ei saa ning tuleb mitu korda ümber istuda. Ajaliselt võid veeta aega transpordis päris mitu tundi kui elamine asub ühes kohas ning töö teises. AGA OK elame kokkuhoidlikult ning saame kuus transpordi peale 710 EEK

  Söögi peale läheb kuus miinimum 2000 EEK, kui lisada ka siia lõunasöögid töö juures siis 2600 EEK kulutused kuus söögi peale. Autot ju pole, et kodus läunal käia aga lõuna ajal sööma peab.

  Lisaks on kuus telefoni kulutused 300 – 500 EEK.

  11753 kroonist jääb alles 4073 EEK. Varsti oleks vaja mul osta uus arvuti (vana lihtsalt hakkab väsima) Min. arvuti saan kätte 5000 EEK eest. Ma ei ole liisingute ja järelmaksude fänn.

  Lihtne küsimus: Kas me elame, et käia tööl VÕI töötada, et saaks elada. Tartus võiks ma väga happy olla 10 000 bruto palgaga, sest pole vaja maksta üüri ning ka vanemad saavad siin aidata. Tallinnas tuleb kõik ise teha ja maksta. Lisaks pole ei sõpru ja tuttavaid, kes vahest saaks kasvõi sind ära visata, kui hakkad kuhugi hiljaks jääma.

 3. Minu arust on su jutt raha poole pealt täitsa õige, ausalt mis mõttega ma käin tööl kui ma pean kuu lõpus nälgima, me käime tööl ju ikkagi, et saaksime elu nautida, vahepeal väljas käia ja ka oma hobidega tegeleda, eriti kui veel noor oled. Kindlasti nüüd ärge mõelge elu nautimise all miljoni krooniseid autosid, uhkeid reise jne.

 4. Väga asjalik ja positiivne kirjeldus töö otsimisel. Plusspunktid ettevõtte taustauuringu tegemisel ja info kogumisel. Vastavalt käitudes saab tööotsija ise teada rohkem ettevõtte usaldsusväärsusest ja sellest, mida antud firma endast kujutab ning paistab ka tööpakkuja silmis aktiivsemana ja tööst huvitatumana olevat.

  Kui tööturul valitseb praegune olukord, siis tuleb kindlasti haarata kinni igast võimalusest, et koguda võimalikult palju kogemusi ja tööpraktikat, sest noorel inimesel, kes veel õpib või on äsja lõpetanud kõrgkooli või ametikooli, on kahtlemata raske leida erialast tööd kui puuduvad mingisugusedki kogemused. Kuid samas pole mõtet kandideerida ka igale ametikohale, kui töö ei ole meelepärane oma olemuselt.

  Kui nüüd on plaanis osta uus läptop, siis tuleks järelejäänud 4073 kroonist maha arvestada ka ca 1000 krooni kuus vaimu toitmisele ja arendamisele, kui tegemist on aktiivse ja seltskondliku inimesega. Olgu selleks siis teater, kino, kunstinäitus, (öö)klubi, muusikakontsert või mõni spordiüritus jne.

  Soovin Tanelile edu endale meelepärase ametikoha saamisel!

 5. Viimased kolm kommentaari on kahjuks minu meelest suures osas täielik jama. Oma enda kulutuste arvutamisel paned Sa kestvad igakuised kulutused kokku ühekordsete, ehk lõplike kulutustega. Teiseks arvestad Sa igakuistesse kuludesse summad, mille piires Sa TAHAD kulutada, mitte selle, mis oleks minimaalne või isegi optimaalne.

  Algusest alustades arvestad Sina kahetoalise korteriga, kus eelnev kommenteerija pakkus variandiks ühetoalist. Olgu, kui arvata see vajalikuks või suunaks, siis 2000-2500 on esimene kulu. Kui Sa selle oled ära maksnud, siis ei tule Sul enam kunagi seda sama korterit uuesti osta.
  Üür läheb igakuiselt umbes 1500, ning aasta jooksul ei muutu. Soojaarve läheb koos vee, elektri, (Gaasi) ja maja korrashoiutasudega kommunaalarvete alla. 100-300 võib minna elektrile, umbes 100 gaasile, kui see olemas on, mida enamus vanemates korrusmajades on. Soojaarve tuleb jagada aasta peale, mis võib olla külmal ajal suht palju, aga igakuiseks tasuks muutub ta üsna palju väiksemaks – umbes 200.
  Elioni kolmiklahendus – miks peaks see olema seal kirjas? Kolmiklahendus hõlmab kaabeltelevisiooni, internetti ja lauatelefoni. Kui Sul on juba niikuinii mobiilne telefon olemas, siis ei lähe lauatelefoni tarvis. Televisioon – ei ole samuti asi, milleta elada ei saaks, ning pakkumisi saab ka teiste teenusepakkujate poolt, mis võivad olla palju soodsamad. Internett on taas vaid omalõbuks. Kui tööülesanded ei näe just ette, et Sa teed tööväliselt arvutiga tööd, siis puudub sellelgi konkreetne vajadus. Näe, säästsin Sulle just kuni 450 krooni kuus. Soovitan Starmani – televisiooni saad vaid 99krooni kuus kuni 30 kanaliga, kui tahad, milles sisalduvad kõige eksklusiivsemad kanalid, Sh. Fox crime. Nende internett on enamus majades sees, ning ka selle hinnad on odavad.

  Transport. Esiteks SAAB igale poole, kus vähegi mingit tööstuslikku tegevust on, ühistranspordiga. Vaata http://www.TAK.ee või http://soiduplaan.tallinn.ee/
  Teine asi, et ei pea istuma üle tunni aja transpordi, kui Sa just ei liigu tipptunni ajal (7-9 ja 16.30-18) või ei sõida muugale. Normaalselt liigub troll kesklinna ja Nõmme vahet 10-15 minutit. Kui Sa kasutad kuu- või kvartalikaarti, siis ei pea ümberistumise eest maksma, ning transport käib umbes 10 minuti järelt, mistõttu ei tule eriti kauem oodata uut liikumisvahendit. Nagu öeldud, tuleb kolme kuu eest maksta 990 krooni, mis teeb ühe kuu peale 330 krooni. Ei olnud aga kuskil eelnevalt mainitud, et pead kaks korda kuus käima kodulinnas. Siiski maksaks selline asi kahekordse sinna ja tagasisõidu. Erilised transpordivahendid on selleks liinidele pandud, et Sinusuguseid liigutada. Kui lähed bussiga Tallinnast Tartusse, siis saad, olles alla 26-aastane, 60% laupäeval hinnaalandust. Tagasi minnes rongiga kujuneb hind 105-125 krooni. Sellega maksab transport kuus 330+2(105+60) ehk 660 Ei maksa laristada.

  Söök – Kui Sul oma uues kodus peaks mingi soojenduselement söögi valmistamiseks olema, siis saad ka süüa vabalt alla 1000 krooni kuus. Vaata teisi tudengeid – elatakse minimaalsete vahendite eest maksimaalselt. Tööle võid kasvõi kodus valmistatud toitu kaasa võtta.

  Telefon. Kuigi Sa tunned vajadust oma lähedastega suhtlemiseks, siis ei ole see eluvajalik, ning saaksid ka normaalse paketiga kasvõi 100 krooni eest kuus hakkama. Lase inimestel endale helistada.

  Arvuti. Taas pole see eluks vajalik tööriist, ning saab ilma. Kuigi, kui see on vajalik asi, siis on see ühekordne kulutus, mis ei kajastu arvetel rohkem, kui korra. Kui Sul on eelmine olemas, siis ei ole uus mitte vajalik. Kui see peab veel mõnda aega vastu, siis saad teise arvuti osta ka mõnel järgneval kuul raha eest, mille Sa eelmistest kõrvale oled pannud. Samuti ei ole oluline, et arvuti mahuks sulle sülle, või et ta oleks Sinu, kui esmakasutaja omand. Osta normaalne kasutatud lauaarvuti, ning saad mõnesaja või -tuhande eest ülivõimsa arvuti. Kiiruse jaoks on vaja vaid kiiret protsessorit, seda toetavat emaplaati ja muutmälu, ehk RAM’i, mis peab samuti vastama emaplaadile. Vaata näiteks kasutatud asjade-, edasimüügi- või äraandmise foorumitest. Ma ei hakka Sulle seda summat kokku arvutama, aga ma olen üsna kindel, et see teeb kokku väga palju rohkem aktsepteeritava summa. Ettevõtlik poiss, nagu Sa oled, tegele ka kulu vähendamisega rohkem, ning ei pea tegelema tulu suurendamisega. Kui saad mõlemaga hakkama, jääb palju vaba jääki kuu lõpuks kätte.

  K.

 6. Veel üks asi, Edelaraudtee annab 30% soodustust piletihinnale, mis ületab 10 krooni õpilastele. Vt täpsemalt siit: http://www.edel.ee/soodustused/2/

 7. Samuti laseb 50 krooniga sõita reedel ja pühapäeval, mistõttu on reisi hinnaks kuus 330+200 ehk 520. Edu.

  K.

 8. Sellisele jutule on raske midagi vastata. Ennem postitust oleks viisakas enda ja teiste suhtes läbi lugeda, mida soovid avaldada.

 9. Küsimus sulle, miks sa ei kandideeri erialale mida sa ülikoolis omandad?

 10. Olen kandideerinud aga ei sobi miskipärast mina nende arust.

 11. to Kaarel:

  Kaarel, kas sa oled selle kokkuhoiu juures juba miljonär? Mulle tundub, et Sa ei teagi mis tähendab elada. Vireleda pole ju mõtet´. Seda saab ka töötu abiraha eest teha. Selleks pole vaja minna kodust kaugele. Ja kogu läbi Sinu jutu kumab kibestumine. Mulle tundub, et Sulle pole olulised sõbrad ja perekond. Mida põrutavat oled Sa oma elus teinud, et arvustad mahlakalt teisi. Kui Sul pole elus eesmärke, siis pole Su elu tuhkagi väärt. Vaata oma väärtushinnangud üle ja õpi teiste käest ka midagi. Sinusugused ongi varsti Toompeal piketeerimas, et riik on paha. Samal ajal rabavad teised tööd teha, et oma kõrge palga pealt laekuvate maksudega riikikassat täita.

 12. to Kaarel:

  Vigade parandus – loe: riigikassat

 13. To kaarel:Tõesti toetudes Ulvi jutule oled sa juba kokkuhoiu mõttes miljonär? Kas sina näed elu sellisena, et sa istud oma 1 toalises korteris ja sööd salvesti kiirtoitu ja leiad et see elu ongi mega ilus. Ma võin sulle öelda, et toidu osas ei saa kyl sinu poolt olla, sest ausalt ma olen elanud ainult siuksest prahist ja arva kas minu magu vajab iga poole aasta tagant casecit(see on mao rohi). Kaarel sinust ma arvan tõesti, et sa oled inimene kes on ilmselgelt põrunud elus. Oled sa kuulnud sellist vana väljendit palju tahad vähe saad!! Me tahame ju kõik palju saada, see näitab ju püüdlemist parema elu poole, kui sinu jaoks on salvesti toit ever siis palun jäta oma komentaarid kellegi teise jaoks aga meie siiin oleme inimesed kes tahavad elus midagi rohkemat ja me püüdleme selle poole. Näiteks mina olen sama kaua püüdnud tööle saada ja nüüd sain tööle aga arva kas mul on mõtet käia tööl kui ma saan 6000 eeku kätte, enamus raha läheb bensiini peale ja ausalt hetkel on ainuke hea asi tööl käimisel, et ma ei pea kodus istuma aga samas tuleb ikkagi kass peale, mix ma käin tööl kui reaalset kasu ei ole, kõik raha läheb tööl käimiseks, kas sellel on mõtet????? Kallid noored kaasmaalased, noorus ongi ju aeg avastamaks maailma, suhete loomine jne. aga hetkel me elame ju yhiskonnas kus me vajame raha, et seda teha ja kui ei ole raha siis istudki oma kandis ja ei tea isegi kus on Hiiumaa. Lõpetuseks tahaksin öelda veel, et kallid noored töötud ärge kaotage usku;) ja vabandan oma õigekirja pärast:)

 14. lisaks eelmisele, käiksin tööl yhistranspordiga aga selleks ei ole võimalust;)

 15. Tõesti Tanel ise vastas sellele küsimusele väga hästi!
  Kas me elame, et käia tööl VÕI töötada, et saaks elada.

  Täiesti nõus, et kulusid tuleb hoida kontrolli all, kuid selline hullumeelne säästmine, mis keskendub ainult kõige minimaalsematele põhivajadustele, see ei ole jätkusuutlik elu.
  Lisaks tuleb minuarvates kohustuslikeks igakuisteks kuludeks arvestada ka alati reserv. Kui sa reservi ei kogu ja kuu lõpuks on sul raha viimseni ära kulutatud, siis varem või hiljem oled sa ämbris, rääkimata sellest, et pidev piiri peal elamine tekitab väga palju stressi ja mõjub väga rängalt tervisele.

  Aga üldiselt ma ei soovitagi üldse Tallinnasse tulla, ise olen põline tallinlane ja ka palganumber on üle 25 tuhande, kuid see suurlinn ei ole jätkusuutlik elukeskkond, inimesed on siin ikka silmnähtavalt pidevas stressis(ise k.a.) ja see Tallinna keskmiselt suurem palganumber ei kaalu lihtsalt siin elamist üles.

 16. Käisin reedel Tallinnas . . . 😀 tahtsin peale tund aega seal olemist ära koju 😀 vbl asi selles, et elanud üsna väikeses linnas aga Tallinn ei ole tundu olevat soe koht kus hea elada.

 17. Minu meelest Kaarlil õigus, sest ise elan Tallinnas, saan 10 tuhat neto kätte, elan 1-toalises korteris (üür 2700 krooni pluss kommunaal suvel 500, talvel 1200), sõidan ühistranspordiga Tallinnas, sõidan koju kaugemale vanematele külla kui Tanel, käin pidudel, ostan riideid, üürin Starmani kodupaketti (399 krooni) ning ostan süüa ning ikka elan selle palga eest ära. Nii et ma ei tea mida Tanel tahab saada nii väheste kogemustega, täiesti arusaamatu. Ise olen ka noor, aga mul on ikka mõistus peas, et mitte nii palju palka tahta. Ta jääbki otsima ning tema eneseväljendus antud artiklis on tõesti kibestunud nagu ta tahaks, et kõik talle kandikul ette tuuakse ning ei mõista miks teda tööle ei taheta. Mu sõbranna töötas andmesisestajana ning elu sees ei maksta neile sellist palka, mida tema tahtis. KUSKILT peab alustama ju ja nii ei saa Tanel võimalustki kuna küsib absurdseid summasid.

 18. Palun Mari loe siis ka minu postitus uuesti läbi. 15 000 Bruto on 11753 EEK

 19. Sai loodud lihtne tasuta soovitustega koduleht inimestele, kellel on raskem vestlusele saada:
  http://www.kesosaleb.ee/cv-koostamine/

  Võibolla on kellelegi abiks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: