79% koolinoortest on valmis tegema vabatahtlikku tööd

Viisime noortemessil Teeviit läbi väikese küsitluse, millest muuhulgas selgus, et 79% vastajatest oleks valmis tegema töö ja kooli kõrvalt või isegi oma põhitegevusena vabatahtlikku tööd. Väga positiivne ja isegi üllatav tulemus. Küsimsutele vastas 188 noort, kellest 83% olid kooliõpilased. Küsitlusest selgus muudki põnevat.

18% kõigist vastajatest on vabatahtlikku tööd juba teinud või seda praegugi tegemas ja u 20% vastajatest leidis, et võiks vabatahtlikku tööd ka oma põhitegevusena teha. Vaid kümnendik kõigist vastanutest ütles, et nad pole tööst vabatahtlikuna kindlasti huvitatud.


Palgaootused väiksemad kui aasta tagasi
Võrreldes 2008 Teeviidal tehtud küsitlusega on oluliselt vähenenud noorte ootused palga osas. Kui aasta tagasi oleksid kooliõpilased olnud valmis asuma tööle keskmiselt 8500-kroonise netopalga eest, siis nüüd on see langenud keskmiselt 6000 kroonile. Väga paljud tõidki välja just 5-6000 kroonise palgaootuse. Umbes 5% vastajatest oleks nõus töötama ka miinimumpalga eest. Paar optimisti märkisid aga, et küsiksid lähiajal tööle minnes kohe 20-25000 kroonist kuupalka:)

Ikka majandust õppima
Erialadest, mida noored õppida soovivad, on aasta jooksul tõusnud populaarseimaks majanduserialad – ärijuhtimine, majandusarvestus, rahandus, pangandus. Eelmisel aastal oli eelistatuim arstiteadus. Vahepealsetel aastatel tundus, et ärijuhtimise ja majanduse populaarsus õpitava erialana on hääbumas, kuid võta näpust. Teadmised majandusest on muidugi igaühele vajalikud, kuid kahtlane, et selle eriala valik tänasel päeval väga õige oleks.

Küsitluse põhjal järgnesid 2009. aastal populaarsuselt majandusele aga pedagoogika ja noorsootöö, arstiteadus, kokanduserialad (kokk, pagar, kondiiter) ja filoloogia. Aastaga on õpetaja amet seega kõvasti rohkem au sisse tõusnud. Võimalik, et siis oma rolli mänginud näiteks Noored Kooli projektid ning see, et õpetajaid on ka kriisi ajal pigem puudu kui üle.

Võibolla hoopis arboristiks või stsenograafiks?
Jätkuvalt on küllaltki vähepopulaarsed tehnilised erialad ja inseneriõpe ning üllatuslikult ka sotsiaalteadused (välja arvatud psühholoogia). Tõesti – politoloogiat, suhtekorraldust, riigiteadusi soovib õppida vaid mõni üksik.

Kõige põnevamad asjad, mida noored õppima plaanivad minna, on hobusekasvatus, mehhatroonika, taastuvenergeetika, lennujuhtimine, tehnotroonika, aga soovitakse õppida ka arboristiks ja stsenograafiks.

Pärast kooli rändama
10% koolinoorte tulevikuplaanidesse kuulub vaba „rännu- ja puhkeaasta“ võtmine pärast kooli lõppu ning enne ülikooli asumist. See on viimastel aastatel olnud Eesti noorte seas tõusev trend veeta aastakse välismaal rännates ja töötades nign tundub, et huvi selle vastu on endiselt küllaltki suur.

Enamus noori soovib pärast kooli minna ülikooli – üle 60%, neist enamus Eestisse. Kui on plaani minna välismaale, on popimaks sihtriigiks Inglismaa.

Kuhu tööle tahetakse?
Küsimusele, millises Eesti ettevõttes või organisatsioonis sooviksid noored töötada, enamus vastata ei osanud. See on samas suhteliselt loogiline, sest noored ei mõtle tulevikku planeerides enamasti konkreetsetele ettevõtetele, kus töötada, vaid pigem erialadele. Samuti tundub tööle minek veel kauge tulevik.

Kõige enam mainiti ettevõtte või organisatsioonina kuhu soovitaks tööle minna, Swedbanki (u 5% vastajatest), SEB Panka, Eesti Energiat ja politseid. Tegevusvaldkondadest olid enimnõutud pangandus ja kindlustus, turismisektor ning koolid. Avaliku sektori organisatsioone mainisid vastajad soovitud töökohana aga vaid mõnel üksikul korral.

Siinjuures paneb mõtlema siiski üks asi – paljud suurettevõtted on investeerinud miljoneid tööandja turundusse ja brändi arendusse, kuid Eesti majanduse “suured nimed” valdavalt noori atraktiivse töökohana veel ei köida. Ettevõtetel, kus noori ja särasilmseid meelitada soovivad, on millele mõelda.

Mõtted, kommentaarid, küsimused on teretulnud.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: