Mida inimesed töötusest ja töö kaotamise ohust arvavad?

Viisime juulikuus läbi küsitluse, mille käigus küsisime inimeste hoiakuid võimaliku töökaotuse, tööotsingute ja töökaotuseks valmisoleku kohta. Rõõm on tõdeda, et ligi 2/3 tööta inimestest usub, et leiab uue töökoha lähema kolme kuu jooksul.

Vastajatest 53% olid töötajad ja 43% töötud
43% vastajatest olid hetkel ilma tööta
, kellest omakorda 17% on olnud paraku töötud üle 6 kuu.

kas töö on

63% vastajatest usub, et leiab vähemalt 3 kuuga uue töö!
63% vastajate optimism uue töö leidmise osas on positiivne signaal selle kohta, et enamus inimesi ei ole tööotsingutele käega löönud.  Samas ei uskunud siiski 15% inimestest, et aasta jooksul uue töö leiavad ja 3% on tööotsingutest vähemalt ajutiselt loobunud, kuna peavad olukorda lootusetuks.

Seejuures ei olene vastused haridustasemest ning kõrgharidusega inimesed ei ole töökoha leidmise osas enesekindlamad kui kesk- või põhiharidusega vastajad. Inimesed, kes on äsja töö kaotanud või olnud töötud üle 6 kuu, usuvad kõige kindlamalt, et nüüd 2-3 kuu jooksul uuesti tööle saavad.

 millal saab uue

Meie värbamisspetsialist kommenteeris neid tulemusi nii: “Tööotsijate hulgas on selgelt eristunud optimistide ja pessimistide rühm. Õnneks on esimesi rohkem. Kuivõrd reaalseks inimeste optimistlik ootus uue töö leidmisel osutub, on raske hinnata. Tuleb siiski olla valmis vähemalt 3-kuuliseks tööotsingute perioodiks. Riigil tuleks nüüd teha pingutusi selle 18% inimestega, kes on tööotsinguile käega löönud või seda kohe tegemas. Kõikvõimalikud pikaajalisi töötuid kaasavad meetmed, näiteks koolitused, karjäärinõustamised, on praegu kriitilise tähtsusega, et need inimesed ei kaotaks kvalifikatsiooni ja säilitaksid hea vaimse vormi, mis annab neile julgust tööpakkumistele kandideerida.”

41% vastajatest ei ole end töökaotuse vastu kindlustanud
Uurisime ka vastajatelt seda, kuidas on nad end töökaotuse vastu kindlustanud ning end ette valmistanud. 60% vastajatest jälgib pidevalt erialaseid töökuulutusi, mida kinnitab ka see, et inimesed jälgivad tööportaale iganädalaselt.

Hämmastaval kombel ei ole 41% vastajatest end kuidagi töökaotuse vastu kindlustanud. Paraku on nende hulk, kes tagavara variantidele mõtelnud ei ole, suurem just kesk- ja põhiharidusega vastajate seas.

Positiivseks trendiks on see, et tervelt 12% vastajatest on loonud või loomas oma ettevõtet.

 kuidas kindlustanud töökaotuse korral

48% vastajatele jätkuks säästudest vaid kuni kuuks
Uurisime, palju vastajad suudaksid töötuks jäämise korral säästudest elades vastu pidada. Karm reaalsus on see, et 48% vastajatest suudaksid säästudest elada alla 1 kuu. Tõenäoliselt ei ole ligi pooled inimestest õitsvamatel aegadel säästmisega piisavalt tegelenud. Töökaotuse ohus teeb see finantsolukorra kindlasti pingeliseks.

Positiivsena saab välja tuua selle, et ligi viiendik vastajatest elaks säästudest ära isegi pool aastat või rohkem.

 kaua säästudest elad

22% vastajatest oleks nõus üle 20% madalama palgaga
Kui vastaja oleks täna sunnitud asuma uuele tööle, siis kas ja kui palju oleks ta nõus palgataset langetama. Kuna pooled vastajatest omavad hetkel töökohta, siis mõistagi nemad sooviksid pigem saada praegusega võrdset või kõrgemat palga.

ootused palgale

Kolmandik kõigist vastajatest sooviks ka uuel ametikohal saada praegusega võrdväärset palka. Need, kes on olnud töötud pikemat aega, on oodatavas palgatasemes valmis rohkem alla tulema. See on ka loogiline, kuna vajadus uus töö leida on tõenäoliselt selleks ajaks muutunud kriitiliseks.

CV-Online`i igapäevasest tööst ja töökonkurssidest on paraku silma jäänud ka see, et tööd otsivate inimeste ootused palgale on kohati veel põhjendamatult kõrged.

80% vastajatest uurib tööportaale iga nädal
Küsitluse tulemustest selgus, et tööportaalid on ülekaalukalt eelistatuimaks kanaliks töökohtade otsimisel. Suur hulk tööotsijaid külastab regulaarselt kõiki suuremaid tööportaale. Ajalehtede-ajakirjade olulisus töökuulutuste lugemise kanalina on oluliselt langenud. Ootamatult väike – vaid 1-2% vastajatest – oli nende inimeste hulk, kes jälgivad ka Töötukassa pakkumisi.

kui tihti loed pressikaid

80% vastajatest jälgib tööpakkumisi tööportaalides vähemalt kord nädalas. Tervelt 37% on vastajate seas neid, kes tööotsingutega tegelevad igapäevaselt.

6 kommentaari

 1. on ju loogiline, et alguses ollakse lootusrikas, ajapikku aga hakkab reaalsus sisse murdma. arukas inimene ei saa kunagi olla optimist 🙂

 2. Teemaväline küsimus, aga millega need tulemused on kokku võetud?

 3. Kasutasime tasuta küsitlusteenust Surveypirate – http://www.surveypirate.com

 4. Mis tähendab, et tööd otsivate inimeste ootused palgale on kohati veel põhjendamatult kõrged?
  Kõrge või madal on vägagi subjektiivne. See mida üks-või-teine tööandja võib konkreetsel töökohal pidada kõrgeks, ei pruugi seda sugugi olla töösoovija jaoks, kes lähtub ennekõike enda objektiivsetest vajadustest. Kui inimese täiesti põhjendatud ja ratsionaalne kuu eelarve on 15 tuhat krooni, siis nii see on, ja sellist töötasu ta loogiliselt ka küsib. Muidugi võib see mõne töökoha jaoks kõrge olla, aga ei saa kuidagi öelda, et see on p õ h j e n d a m a t u.

 5. Küsiks lisaks, ei leidnud selle kohta infot. Kui palju inimesi küsitluse käigus küsitleti? Kuidas inimesi küsitleti (nt tehti valim või oli küsitlus cv-online kodulehel üleval ja kõik võisid vastata)?

 6. Tere

  Kõik võisid küsitlusele vastata, sinna pääses meie kodulehelt. Saatsime osalemiskutse ka osadele tööotsijatele meie andmebaasis.
  Kokku oli vastajaid 702.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: