Narri tööotsijat üks kord, tema sind…

arvamus1Artikkel ilmus veidi kärbitud kujul ka 8. juuli Äripäevas.
Keeruline majandussituatsioon puudutab täna enamikke ettevõtteid ja töötajaid. Töövahendusbürood ja tööportaalid näevad igapäevaselt, kui keeruliseks on olukord tööturul muutunud – tööpakkumisi on järjest vähem, tööotsijaid ja kandidaate aina enam.

Ükskõik kui keeruliseks olukord ühe ettevõtja või tööotsija jaoks on kujunenud, ei tohi unustada inimlikkust ja väärikat käitumist. Paraku oleme pidanud viimastel kuudel korduvalt nentima, et mõned tööd pakkuvad ettevõtted on muutunud üleolevaks ja lohakaks tööotsijate suhtes. Ilmselt on põhjuseks see, et kandidaatide hulk tööpakkuja jaoks on praegu lai ja enamus inimesi on alandanud oma nõudmisi ametikohale asumiseks.

Ära näppa ideid tööotsijalt
arvamus3Toon välja kolm viga, mida mõistlik ettevõte väldiks. Esiteks, üksikud tööpakkujad kasutavad enda tarbeks ära kandideerimise käigus tööotsijatelt saadud proovitöid, uuringuid ja ideid, selle eest tööotsijale tasu maksmata. On ette tulnud sedagi, et korraldatakse töökonkurss, mille käigus tuleb kandidaatidel esitada näiteks mõni kirjalik visioon, uuring või loovtöö.

Ettevõtte teavitab seejärel kõiki kandidaate, et vakantne ametikoht on täidetud, kuid tegelikult ühtegi uut töötajat ei värbagi. Küll aga võetakse kasutusele parimad ideed proovitöödest ja pannakse need raha teenima. Idee vargust on hiljem väga keeruline tõestada. See on väga ebaaus käitumine tööotsija suhtes, mida väärikas ettevõte endale ei luba.

Anna kõigile kandidaatidele tulemustest teada
arvamus4Teiseks, kandidaatidele ei anta pärast töökonkursi lõppu teada, kas ta valiti välja või mitte. Tõsi on see, et praegu on üsna tavapärased 100-200 kandideerijaga konkursid. Kõigile kandideerijatele vastamine on aeganõudev ja võib tunduda ettevõtte seisukohast ka ebaoluline. Ent siiski – tööpakkuja jätab inimese nädalateks teadmatusse riskides nii oma hea nime ja kandidaatide pahameelega. Ka eitavad vastused tuleb kandidaatidele saata.

Tööotsija on pühendanud ametikohale kandideerimiseks aega ja tähelepanu. Olen nõus, et kõigile sadadele kandidaatidele ei saa pikemate põhjenduste ja selgitustega tagasisidet saata, kuid ka viisakas lühivastus on oluliselt parem kui mittehoolimine. Kui vastuste saatmine tundub tülikas ja ebaratsionaalne ajakasutus, saab seda teenusena kasvõi CV-Online´lt tellida.

Ära paku naeruväärset palka
arvamus5Kolmandaks, majandusolukorda ära kasutades pakutakse kõrget kvalifikatsiooni nõudva töö eest naeruväärselt madalat palka. Paljud väärt spetsialistid on töö leidmise huvides oluliselt vähendanud oma nõudmisi palga ja soodustuste osas. Ka tööandjad saavad, ja toimetuleku huvides ehk peavadki, värvata töötajaid täna madalam palgatasemel. Siiski ei saa asjatundlikku tippspetsialisti võtta tööle kvalifikatsioonile mittevastava palga eest.

Kui inimene on enda harimisse investeerinud, aastaid pühendunult töötanud ja näidanud häid töötulemusi, ei ole ta nõus oma teadmisi müüma „sentide eest“. Või kui on, siis vaid ajutiselt, kuni leidub järgmine tööandja, kes spetsialisti oskusi vääriliselt hindab. Alles hiljuti puutusime kokku töökonkursiga, kus Eesti mõistes keskmise suurusega ettevõtte, kes soovis võtta tööle Tallinnas pikkade kogemustega kõrgharitud pearaamatupidaja, pakkus Eesti keskmisest märgatavalt madalamat palka. Hea pearaamatupidaja ju teab oma hinda…

Võimalus hea maine loomiseks
arvamus2Praegu on ideaalne aeg ettevõtetel kujundada endale positiivset mainet tööandjana. Selleks ei ole vaja teha üleloomulikke pingutusi, tuleb vaid austada tööotsijaid ja mitte vaadata neile ülevalt alla. Varem või hiljem tulevad uuesti õitsvamad ajad, mil tuleb taas rohkem värvata. Kui ollakse aga vahepeal kandidaatidega ebaõiglaselt ümber käidud, pole parimaid kandidaate enam konkurssidele oodata.

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: