Miks bingo-kandideerimisest hoiduda?

Bingo-kandideerimiseks võib kutsuda tegevust, kus tööotsija kandideerib korraga väga paljudele väga erineva profiiliga töökohtadele. Enamasti ei ole sellise tegevuse puhul tööpakkumist väga põhjalikult läbi loetud ning enda oskusi, teadmisi ning ootusi pole enne kandideerimist analüüsitud. Tulemuseks on kandideerimine mittesobivatele ametikohtadele.

bingo2Paraku tuleb bingo-kandideerimist viimasel ajal järjest rohkem ette. See on arusaadav, tööotsijate hulk suureneb ja järjest keerulisem on uut tööd leida. Siinkohal ei soovi tööotsijatele, kes meeleheitlikult kandideerivad, midagi ette heita, sest kui ei kandideeri, pole ka lootust. Nagu muudegi asjade juures, on aga ka tööle kandideerimisel oluline mõõdukus.

Bingo-kandideerimise plussid
– mida rohkematesse kohtadesse kandideerida, seda suurem on teoreetiliselt võimalus, et sind ka välja valitakse.
– võimalik, et saad hingerahu sellest, et oled teinud omalt poolt kõik võimaliku töö leidmiseks.

Bingo-kandideerimise miinused
– kui kandideerid kohtadesse, kuhu sa “äkki võiksid” sobida või “mis oleks lahedad”, kuid sinu teadmised, oskused ja omadused sellel kohal töötamist ei toeta, saad sa juba CV-de läbivaatuse järel eitava vastuse. See on puhas loosiõnn, kui sind niimoodi välja valitakse. Tihtipeale aga, mis kergelt tuleb, see kergelt…
bingo3mida rohkem sa eitavaid vastuseid saad, seda halvemini mõjub see sinu tujule ja eneseusule. Hea kandidaat tööandja jaoks on aga rahulik, enesekindel ja ta teab, mida soovib ning suudab. Seega võid meeletu kandideerimisega oma võitlusvaimu ja tuju rikkuda.

– kui kandideerid samasse ettevõttesse mitmele ametikohale, mis oma profiililt erinevad, annab see tööandjale signaali, et sa ise täpselt ei tea, mida soovid ja oskad.

bingo5bingo-kandideerimine on ajakulukas. Kasuta seda aega targasti pigem oma CV ja avalduse täiustamisele, koolitusvõimaluste otsimisele, kasvõi trenni tegemiseks.
– mida rohkem sa kandideerid, seda suurem on tõenäosus, et hakkad kiirustama või tähelepanu hajub ja sinu esitatavate kandideerimisdokumentide kvaliteet langeb.

7 nõuannet bingo-kandideerimise vältimiseks
bingo11. Pane enda jaoks kirja oma (erialased) oskused, omadused ja ootused uuele töökohale.
2. Tutvu töökuulutustega, loe neid põhjalikult ja vali sealt välja need, mis sinu profiiliga kõige paremini ühte langevad.
3. Ole piisavalt enesekriitiline, et välistada kandideerimist ametikohale, milleks sul puuduvad vajalikud kogemused või omadused.

4. Avaldusi koostades lähene igale kandideerimisele eraldi. Too esile, miks just sina sellele kohale kõige paremini sobid. Mõtle, kuidas eristuda ülejäänud 150 kandidaadist, kes samale kohale kandideerivad?
5. Suhtle! Küsi sinu jaoks usaldusväärsete lähedaste hinnangut, kas sobid huvipakkuvale ametikohale, küsi arvamust oma CV ja avalduse kohta. 

bingo46. Ära unusta, et valiku teeb tööandja. Sul ei ole põhjust solvumiseks, kui sind mitmekümne või mitmesaja kandidaadi seast välja ei valitud. Näe äraütlemises võimalust tööandjalt küsida, mis jäi sinu puhul puudu, mida võiksid muuta ja juurde õppida?
7. Külasta karjäärinõustajat. Temaga koostöös võid näha oma karjääris ja tööelus uusi tahke, mis seni varjul olnud. Samuti aitab tema sul end kandideerimiseks paremini valmis seada.

bingo6Kandideerimisotsused on igaühe enda teha. Eelnev oli meie kogemusele tuginev nägemus olukorrast, mida paraku aina enam ette tuleb. Suure bingotamisega võid kurvastada ennast ja kurvastad ka tööpakkujat, kes peab raske südamega palju CV-sid koheselt välja praakima. Mõõdukust ja mõistlikkust kandideerimisel.

Advertisements

2 kommentaari

 1. kui ikka inimesel on kiire töökoha leidmine elulise tähtsusega, siis tuleb arvesse võtta eelkõige bingokandideerimise plusspooli ja miinuspoolteks nimetatud küljed saavad paratamatult osaks ka ühe ametikoha piires kandideerides.
  kui on ikka mingigi eelnev töökogemus antud töökohal töötades olemas, siis mitmekülgse eelneva töökogemusega inimene saabki kandideerida väga erinevatele töökohtadele, kuna ta on oma tööelus paljude erinevate tööülesannetega kokku puutunud.
  ma olen ise näiteks tööle võtnud inimese, kes tegutses põhimõttel: uksest saadad välja, aknast tuleb sisse, aga selline inimene jäi selles kandidaatide massis selgelt eristuvaks ja eredalt meelde ning sai tööle, ta ei lasnud ennast “ei”-kirjadest sugugi heidutada, kõik on suhteline.

 2. Jah eks see ole ju mingi nõuanne, kus ka omad tõeterad sees. Samas on pisut kohatu nälja-ajal rääkida inimestele rasvase toidu ebatervislikkusest. Niisamuti ka kasvava tööpuuduse tingimustes manitseda inimesi kandideerima kitsalt määratletud profiiliga tööpakkumistele.
  Ma kahtlen, kas isegi värbajate ja tööandjate seiskukohast oleks väga tore ja vahva kui kõik või enamus kandidaate vastaks ametikoha nõudmistele. See tähendaks ju seda, et ära tuleks öelda ka paljudele profiililt täiesti sobivatele kandidaatidele, kellele oleks nende väljapraakimist puhtalt CV-de faasis väga raske põhjendada. Samas kõigi CV poolest sobivatega kohtumine oleks tööandjale väga kurnav protsess.
  Ma usun, et kandidaatide rohkus ja näiline oma profiilile mittevastavatele ametikohtadele kandideerimine ei seisne mitte niiväga selles, et inimesed kandideeriks uisapäisa ja umbropsu kui selles, et puht füüsiliselt tööotsjate arv järjest kasvab ja tööpakkumisi on üha vähem – st. on paratamatu, et inimene ei saa vaadata ja ootama jääda vaid ainult oma profiilile väga sobivaid tööpakkumisi, mistõttu võib ühele ametikohale kandideerijate töökogemuslik ja hariduslik tagapõhi olla väga kirju. See jällegi ei tähenda sugugi, et profiililt n-ö mööda kandidaat ei võiks olla sellele kohale sisuliselt parem kandidaat kui CV põhjal igati sobiva profiiliga. Oleneb ju töö iseloomust ja milliseid sisulisi nõudmisi see esitab sellel kohal töötajale.
  CV ja avalduse täiustamise jutt on ka tore, ehk nende sõnastust ja ajakohasust peab kindlasti silmas pidama, aga ega neis ei saa ka utoopiliseks minna, valetama hakata jms. tegema. Faktilised asjad peavad jääma ikkagi reaalseteks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: