Kuidas tunda ära võlts-tööpakkumist?

too1Niisama lihtne see kahtlase töökuulutuse äratundmine tegelikult ei olegi. Petturid on paraku enamasti kavalad ning oma skeemid põhjalikult valmis mõelnud. Lisaks võib kahtlust tekitava töökuulutuse taga olla hoopis tööpakkuja oskamatust kuulutust koostada. Mõningaid märke saab siiski jälgida.

Millised märgid võiksid töökuulutuse puhul kahtlust äratada?
1) Puudub igasugune viide, milline firma tööd pakub või milline agentuur firma eest töötajaid otsib. Tihtipeale so0ovivad tööd pakkuvad ettevõtted jääda varjatuks ärilistel kaalutlustel – ei soovita anda oma tegevuse kohta infot konkurentidele. Seetõttu jäetakse oma nimi avaldamata ja pakutakse tööd läbi personaliagentuuride. Vähemalt agentuuri nimi, kontaktid ja üldjuhul ka tööd pakkuva firma tegevusvaldkond peaks olema kuulutuses ära toodud.


too52) Pakutav töö “sobib kõigile”. Uskuge, on vähe töid, mis sobiksid tõesti kõigile. Enamasti eeldab ükskõik millise – ka esmapilgul kõige lihtsama – töö tegemine ikkagi teatud oskusi, omadusi, eeldusi või iseloomu. “Sobib kõigile” pakkumistega tuleb olla ettevaatlik ja põhjalikult uurida, mida täpselt pakutakse.

3) Tööpakkumised, mis lubavad kiiresti lisatööna suuri sissetulekuid. Siin võib olla tegemist püramiidskeemidega, müügivõrgustike, petumängude vms, milles osalemise skeemid on tehtud väga keeruliseks ning mis enamasti toovad suurimat tulu vaid süsteemi loojatele. Seega tuleb liitumisega seotud kasud ja kahjud väga selgelt enne läbi mõelda. Eriti tähelepanelik tuleb olla, kui sellist kiiret lisateenimist võimaldava töö alustamiseks tuleb ise esmalt väljaminekuid teha.

too24) Tööpakkuja nõuab kandidaadilt suures mahus proovitöid. Keegi ei ole kohustatud tegema tööle saamiseks tasuta suuri, mitmeid päevi võtvaid proovitöid. Eriti siis, kui lõplikud valikukriteeriumid on sõnastatud segaselt ning tööpakkuja selles osas keerutab.

5) Tööpakkuja soovib sinult teada palju isiklikke andmeid. Kahtlusteks võiks olla põhjust siis, kui tööpakkuja hakkab uurima detailset infot sinu eraelu, sõprade-sugulaste andmete ja kontaktide vastu. Põhireegel on see, et kui sinult küsitakse andmeid, mida muidu tööandjad ei küsi, mõtle sellele, kas selle info andmine on töökoha seisukohast oluline informatsioon. 

6) Tööintervjuule kutsutakse hotellituppa või korteritesse. Enamikel ettevõtetel on olemas kontoripind, kus tööle kandideerijat väärikalt vastu võtta. Kui tegemist on väikefirmaga, mil kontor puudub, oleks mõistlik leppida kohtumine kokku mõnes avalikumas kohas, mis võimaldab tööandjaga vestelda (näiteks mõni vaiksem kohvik). Kohtumine avalikul pinnal jätab kandidaadile teatud kaitstuse tunde, mis kellegi koju või hotellituppa vestlusele minnes kaob. 

Välismaale tööle – uuri rohkelt eelinfot!
too3Ettevõtte kohta, kes pakub tööd välismaale, on saadaval üldjuhul veel vähem infot kui kohalike kohta. Kasutada tasub nö talupojamõistust – uuri võimalikult palju tööd pakkuva ettevõtte tegevusala, ajaloo, töötajate hulga ja koosseisu, lepingute, töötingimuste jms kohta. Personaliagentuur, kes suure tõenäosusega töökohta vahendab, peaks oskama sellele vastata. Või siis andma kontaktid, et saaksid tööpakkujaga otse ühendust võtta.

Põhjalikku eeltööd tasub teha selleks, et kohale jõudes ei ootaks ebameeldiv üllatus oodatust märksa kehvemate töötingimuste, väiksema palga või muserdava töökorralduse näol.

too4Eraldi tooks välja selle, et väga ettevaatlik tasub olla noortel neiudel, kellele pakutakse tasuvat tööd modellidena, tantsijatena või eskortteenuse pakkujatena. Sellise kuulutuse taga võib olla soov panna värvatud tütarlapsed hiljem tegema enamat, kui alguses kokku lepitud.

Kokkuvõttes on töökuulutuste lugemisel ja kandideerimiseks sobivate pakkumiste valikul mõistlik appi võtta kaine mõistus, analüüsivõime ja terake ettevaatlikkust. Mida läbimõeldum ja informatiivsem on tööpakkumine, seda usaldusväärsem on tööpakkuja.

Advertisements

Üks vastus

  1. Et taluksin ööd,raju,nälga,naeruväärsust,õnnetust,põlgust
    nii nagu puud ja loomad

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: