Tuletõrjuja näitlejaks, õpetaja turundusjuhiks?

paaste1Pealkirjas öeldu võiks inimeste kogemusi, soove ja ootusi tööotsingu hetkeolukorras hästi kirjeldada. Mõningad märkimisväärsed numbrid kerkivad esile, kui vaadelda tööotsijate töökogemusi ja soove uue töökoha suhtes. Andmed põhinevad CV-Online`i tööotsijate andmebaasile

Uurisime lähemalt, millised on need valdkonnad, kus töökogemust omavad inimesed enam ei soovi enam samasse valdkonda uuele tööle minna? TOP3 valdkonda on järgmised:
opetaja1) Päästetööd ja korrakaitse. Vaid 11% päästjatest, politseinikest jm valdkonna ametikohtadel töötanutest on märkinud valmisolekut ka edaspidi selles valdkonnas tööle minna.
2) Haridus ja teadus – 28% vastava töökogemusega inimestest soovib uuesti samasse valdkonda tööle minema.
3) Tootmine ja tööstus – 37% selle valdkonna kogemusega inimestest soovib ka järgmist töökohta samas valdkonnas.

Mida arvata?
paastja1) Kõik kolm on Eestile väga olulised valdkonnad ja see, et inimesed seal edaspidi töötada ei soovi, on murettekitav märk. Väga heal tasemel ja pühendunud päästeametnikke, politseinikke, õpetajaid ja teadlasi on väga vaja. Need on riigi turvalisuse ja arengu seisukohalt üliolulised. Ilma töötleva tööstuseta kärbub aga majandus.
2) Esimesse kahte valdkonda kuuluvad ametid on küllaltki stressirikkad, keerulised ning kõrgeid nõudmisi esitavad. Samas inimeste madal huvi valdkonnas pikemalt töötada viitab sellele, et need ametid pole ühiskonnas ehk piisavalt kõrgelt väärtustatud. 

vabrik3) Päästetööd, korrakaitse, haridus ja teadus on valdavalt riigitööd. Avalikus sektoris töötamine annab küll mõningaid lisahüvesid ja kindlust, kuid ilmselgelt mitte piisavalt, et erasektoriga konkureerida. 4) Huvi töötamise vastu tootmisettevõtetes on otseselt seotud tänase majandusliku seisuga, kus tehaseid suurel hulgal peatatakse ja suletakse, mitte ei looda juurde. Inimesed mõistavad, et uusi võimalusi samas valdkonnas on vähevõitu.

Kuhu valdkonda inimesed tööle tahavad?
Vaatasime korra seda ka, mis valdkondadesse inimesed tööle minna tahaks. Jälgisime mitte absoluutarve, vaid suhet konkreetse valdkonna töökogemusega tööotsijate ja valdkonda töölesoovijate hulga vahel.

vabatool1)  Personalijuhtimine – 80% rohkem on tööotsijate seas neid, kes soovivad personali valdkonda tööle minna kui neid, kel eelnevalt samas valdkonnas kogemus.
2) Turundus – 34% rohkem on tööotsijate seas neid, kes soovivad turundustööd teha kui neid, kel eelnevalt samas valdkonnas kogemus.
3) Kunst, kultuur, meelelahutus – 21% rohkem on tööotsijaid, kes soovivad end siduda kultuurivaldkonnaga kui neid, kel eelnevalt samas valdkonnas kogemus.

Mida arvata?
1) Töötajate koondamine, personaliküsimused, tööotsing on nii aktuaalsed teemad, et tööotsijate loodavad ka suuremat tööjõu nõudlust selles valdkonnas. Päriselu räägib kahjuks teist keelt – töökuulutuste hulk personali valdkonda on minimaalne.
2) Rasketel aegadel tõusevad hinda rohkem nö “pehmed alad”, mis eeldavad rohkem loovust, suhtlemist ja tööd inimestega ning pakuvad kasvõi näiliselt teatud võimaluse raha, tööpuuduse ja majanduse teemadest eemale saada.
meelelahutus3) Ka need väga nõutud valdkonnad eeldavad tegelikult enamasti erialast ettevalmistust ja teadmisi. Hea uudis aga see, et just nendes valdkondades on isikuomadused ja loovus võtmeteguriteks,  mis võivad eelneva kogemuse üles kaaluda. Seega – natuke lootust on siiski pea kõigil:)

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

<span>%d</span> bloggers like this: